Asım Nipton

Gerçek Adı Asat Asım Nipton
Doğum Tarihi 1 Ocak 1915
Ölüm Tarihi 10 Temmuz 1972
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

1915 yılında İstanbul’da doğdu. İnkılap Lisesi’nden sonra bir süre İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde okudu. Kültürel bir sahne topluluğu olan Cumhuriyet Gençler Mahfeli’nde sekreter ol arak çalışırken sahneye karşı ilgi duydu ve Halkevi sahnesinde oyunculuk yaptı. Tiyatro çalışmalarını Beyoğlu ve Fatih Halkevleri’nde sürdürdü. Halkevlerinin kapanması üzerine sinema oyunculuğuna geçti. Tiyatroda edindiği tecrübeyle, sinemada karakter rollerinin değişmez oyuncusu oldu. Beyaz perdede ilk kez “Seven Ne Yapmaz” (1947) filmiyle seyirci karşısına çıktı. Sinema yaşamı boyunca irili ufaklı çok sayıda filmde rol aldı. Filmlerde genellikle iyi, dürüst, mert, babacan erkek karakterleri canlandırdı.
Seven Ne Yapmaz(1947), Bulgar Sadık (1954), Öldüren Şehir, Kurt Mustafa, Garipler Adası, Sürtük, Çanakkale Arslanları, Artık Düşman Değiliz, Ağla Gözlerim, Yarın Başka Gündür, İffet, Zoro Kamçılı Süvari gibi yüzlerce filmde oynadı.
1972 Yılında İstanbul’da vefat etti.

Oyuncu (270)

Son Yorumlar (16)

serdarix avatar serdarix 26 Ocak 2021 00:02:43

1972de ölen bir adam nasıl 74teki zavallılarda oynar. Bir yanlışlık var bu işte

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 14 Kasım 2011 01:26:11

8

Onca film'de karakter oyuncu olarak başarı bir şekilde de yer almasına karşın, ne hikmetse.. Fazla yorum yapılmamış olan yeşilçam'ın olmazsa olmazlarından bir karakter oyuncumuz... Çoçukluğumda bende kendisini hep.. Performar'ın dediği gibi Faik ÇOŞK UN ile karıştırırdım. Böylece her ikisinin toprağı bol, mekanları cennet olsun...   

Alın yazısı avatar Alın yazısı 25 Ağustos 2011 20:28:08

10

1915 yılında İstanbul’da doğdu. İnkılap Lisesi’nden sonra bir süre İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde okudu. Kültürel bir sahne topluluğu olan Cumhuriyet Gençler Mahfeli’nde sekreter olarak çalışırken sahneye karşı ilgi duydu ve Halkevi sahnesinde oyunculuk yaptı. Tiyatro çalışmalarını Beyoğlu ve Fatih Halkevleri’nde sürdürdü. Halkevlerinin kapanması üzerine sinema oyunculuğuna geçti. Tiyatroda edindiği tecrübeyle, sinemada karakter rollerinin değişmez oyuncusu oldu. Beyaz perdede ilk kez “Seven Ne Yapmaz” (1947) filmiyle seyirci karşısına çıktı. Sinema yaşamı boyunca irili ufaklı çok sayıda filmde rol aldı. Filmlerde genellikle iyi, dürüst, mert, babacan erkek karakterleri canlandırdı.Seven Ne Yapmaz(1947), Bulgar Sadık (1954), Öldüren Şehir, Kurt Mustafa, Garipler Adası, Sürtük, Çanakkale Arslanları, Artık Düşman Değiliz, Ağla Gözlerim, Yarın Başka Gündür, İffet, Zoro Kamçılı Süvari gibi yüzlerce filmde oynadı.1972 Yılında İstanbul’da vefat etti.

Yandex.Metrica