Tomris Oğuzalp

Gerçek Adı Tomris Oğuzalp
Doğum Tarihi 10 Ekim 1932
Ölüm Tarihi 28 Ekim 2013
Doğum Yeri Trabzon
Eğitim Durumu Çamlıca Kız Lisesi. Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünden mezun

Biyografisi

Çamlıca Kız Lisesi'nin ardından, Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünden mezun olan sanatçı, 1953 yılında Sarı Zeybek ile sinema hayatına atılmış, uzun süre Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu v e yönetici olarak çalışmanın ardından, bir süre de Ankara Sanat Tiyatrosu'nda görev yapmış, daha sonra Kent Oyuncuları'nda bulunmuştur. Genellikle karakter rollerinde yardımcı oyuncu olarak rol alan Oğuzalp, aynı zamanda Çasod üyesi ve seslendirme sanatçısıdır.

Harry Potter filminde Mrs. Weasley'i seslendirdi. Küçük Besleme dizisinde Hayriye Batuhan karakterini canlandırmıştır.

2010 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde safra kesesi ameliyatı olan Tomris Oğuzalp, doktorunun kendisinden bölüme bir cihaz bağışlamasını isteyince biriktirdiği 20 bin TL kadar parasının üzerini kredi kartı ile tamamladı. Bunun üzerine sanatçı kredi kartı borcunu tamamlamayı başaramadı ve bir süre sonra emekli maaşına haciz konuldu. Tomris Oğuzalp hayatının geri kalan kısmında evinin tek göz bir odasında yaşlılık, hastalık ve geçim sıkıntısının kaynaklanan sorunlarla hayat mücadelesi verdi. Üst üste geçirdiği ameliyatlar sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemiştir. Üst dişlerindeki kaplamalar çürüdüğü için dökülmüştür. Tomris Oğuzalp bu yüzden konuşmakta zorluk çekmekteydi.

Tomris Oğuzalp 28 Ekim 2013 tarihinde sabah erken saatlerde evinde hayatını kaybetti. Cenazesi 29 Ekim 2013'te Şakirin Camii'nden kaldırılarak Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Oyuncu (69)

Son Yorumlar (34)

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 28 Temmuz 2016 16:21:53

10

Kurbağalar filmindeki replikleri de harikaydı.Çok tok bir sesi vardır.Allah rahmet eylesin.

deryakeles avatar deryakeles 29 Mayıs 2015 11:59:57

8

Iyi aile robotu adli dizide de oynamisti Rahmetli Tomris hn ama yilini hatirlayamadim
Onuda biografisine eklerseniz iyi olur.

mansury. avatar mansury. 08 Ağustos 2014 00:35:30

10

çalıkuşu ve küçük besleme dizilerinde çok iyi performansı olan çok değerli bir oyuncuydu mekanı cennet olsun

Yandex.Metrica