Mücap Ofluoğlu

Gerçek Adı Mücap Nedim Ofluoğlu
Doğum Tarihi 1 Eylül 1923
Ölüm Tarihi 11 Aralık 2012
Doğum Yeri Kadiköy. Istanbul
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

MÜCAP OFLUOĞLU

4 Kasım 1923’te İstanbul'da doğan Mücap Ofluoğlu Fenerbahçe Spor Kulübü'nde futbol ve tenis oynadı. Haydarpaşa Lisesi'nden mezun oldu. İki kez konservat uvar sınavında başarısız olunca eğitimine Zonguldak Maden Mühendisliği Mektebi'ne devam etti. Dört yıl süren askerlik görevinden sonra Canlı Hayvan Borsası'nda memurluğa başladı. Ofluoğlu, annesinin Muhsin Ertuğrul'a yazdığı bir mektup üzerine sanat yaşamına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü'nde atıldı. 1946'da Jül Sezar oyunu ile figüran olarak İstanbul Şehir Tiyatroları büyük oyunlarına geçti.
1948 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan İzmir Şehir Tiyatrosu'na geçen sanatçı, 1951'de Muhsin Ertuğrul'un kurduğu Küçük Sahne'nin ilk kadrosuna katıldı. Küçük Sahne dağıldığında Suzan Ustan ile birlikte İstanbul Oda Tiyatrosu'nu kurarak Barillet- Grady ikilisinin yazdığı iki kişilik Kaktüs Çiçeği oyununu sahneledi. Bu tiyatroda iki yıl boyunca oyuncu ve yönetmen olarak oyunlar sahnelemeye devam etti.
1960’ta Muhsin Ertuğrul'un çağrısı ile yeniden İstanbul Şehir Tiyatrosu'na dönen Ofluoğlu, bu kurumda altı yıl daha görev yaptı. O dönemde birlikte çalıştığı oyuncu Şirin Devrim ile kısa süreli bir evliliğinin ardından 1962'de çevirmen Filiz Karabey ile evlendi
1966’da istifa ederek ayrıldığı İstanbul Şehir Tiyatroları’na 1974 yılında yeniden döndü; Tiyatro oyuncusu olarak şöhretini, Şehir Tiyatrolarında oynadığı Cyrano de Bergerac rolü ile yaptı. Son olarak 1979 yılında Moliere'in Hastalık Hastası adlı oyununu sahneleyen Ofluoğlu, bu oyunu Türkiye'de ilk kez sahneye koyan kişi olarak Türk tiyatro tarihine geçti. 1980’de emekli oldu.
1981'de Küçük Sahne'de Eski Moda Komedya oyununu yönetip oynadı. 1983 yılında Tiyatroda 40. Yıl jübilesini yaptı.
Ofluoğlu Sabahattin Ali’nin 25 Kasım 1946 tarihinde yayına başlayan siyasi mizah gazetesi Marko Paşa'nın yazar kadrosunda yer almıştır. 17 Mart 1947 tarihli 16. ve 17.sayılarda (1. seri) Marko Paşa’nın sahibi ve yazı işleri müdürü oldu. Yazarlığı, yaşamının daha sonraki yıllarında çeşitli gazete ve dergide yazarak sürdürdü. Şiir, anı, söyleşi türlerinde dokuz kitabı yayımlandı.
Sinema oyunculuğuna 1943 yılında Dertli Pınar filmiyle başladı. Bu ilk filmden sonra aralarında “Vatan İçin” (1951), “Kaldırım Çiçeği”(1953), “Biri ve Diğerleri”(1987)'nin de olduğu otuza yakın filmde rol aldı. Oyuncu, “Kurtuluş” ve “Süper Baba” gibi ünlü televizyon dizilerinde de rol almıştır.

Mücap Ofluoğlu ayrıca usta bir dublaj sanatçısıydı. Öztürk Serengil’i oynadığı filmlerin çoğunda seslendirdi. Başka birinin Öztürk Serengil’i seslendirmesi seyirci tarafından iyi karşılanmıyordu. “Temem, bilakis, yeşee, şepkem, bebe bittabi” gibi birçok replik halkın diline pelesenk oldu. Kimileri Türkçeyi bozduğunu düşünüyordu ama İsmet İnönü bile “yeşee” lafını kullanmıştı.
Mücap Ofluoğlu’nun seslendirmesi Öztürk Serengil’in ününe ün kattı. Ayrıca üstadımızın sesini Kapıcılar Kralı’ndaki Bilge Zobu seslendirmesinden hatırlarız. Güler Misin Ağlar Mısın’da Turgut Boralı seslendirmesi de önemlidir. Cevat Kurtuluş ve Süleyman Turan’’ı da sıkça seslendiren ustamız Sevgili Öğretmenim (1965) filminde Süleyman Turan ve Öztürk Serengil’i seslendirmiştir.

11 Aralık 2012’de İstanbul’da böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

Oyuncu (152)

Son Yorumlar (17)

sinemaagresif avatar sinemaagresif 29 Ekim 2015 12:38:35

8

öztürk serengilin kendi sesi zannederken meğerse o ses mücap ofluoğluna aitmiş. gerçekten harika bir ses. meraklı köftecide ihsan yüceye de çok yakışmıştı.

erakman avatar erakman 03 Ekim 2015 09:48:24

9

Turk sinemasinda bir cok kelimeye ayri bir soyleyis ile anlam katan Ozturk Serengil dublaji ile ozdeslesmis sanatci.

myıldırım avatar myıldırım 24 Aralık 2014 00:52:25

10

Biri ve diğerleri filminde çok iyiydi ayrıca öztürk serengil ile bütünleşmiş bir sesi vardı allah rahmet eylesin.

Yandex.Metrica