Kadir Kök

Doğum Tarihi 1 Ocak 1939
Doğum Yeri Lüleburgaz-Kırklareli

Biyografisi

Yeşilçam’ın emektarlarından olan oyuncu, filmlerde iyi dayak yiyen, bir çok filmde figüran rollerinde yer alan, kötü adam rollerinin ve tabi ki Yeşilçam’ın olmazsa olmazlardandı. Cüneyt Arkın’ın kavga ekibindeydi. Sinemada çok kazalar, sakatlıklar yaşadı.

Kalıbı epey gösterişli olduğu için genelde filmlerde, mafya babasının bizzat korumalığını veya birincil fedailiğini yapmıştır.

Bir dönem Seyyal Taner’in (Maksim zamanlarında) korumalığını yapan oyuncu, yazları Hatay’ın Çevlik Köy’ünde bir apart otelde çalışarak yaşamını sürdürmektedir..

İzleyicinin aklında Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı “Korkusuz Korkak” filmindeki “Gerzek Hamdi” karakteriyle kalmıştır.

Oyuncu (256)

Son Yorumlar (18)

enigmacuture avatar enigmacuture 15 Eylül 2021 08:49:36

8

Yüz hatları duruşu ve yakışıklılığı nedeniyle Amerika'da doğsa muhtemelen Hollywood yıldızı olurdu dediğim diyaloglu figüran oyuncu. Sinemaya emek veren isimlerden biri. Filmlerde genelde kısa kısa görülmekle birlikte Korkusuz Korkak filminde uzun uz un görebirsiniz.

VOLKANTAN avatar VOLKANTAN 25 Nisan 2019 21:43:15

Canım KADİR KÖK Abim. Seninle, 2006 yılından bu zamana aynı sahneyi paylaştım. O güler yüzün, merhametli duruşun, "İYİ KALPLİ, KÖTÜ KARAKTER OYUNCUSU" tabirini, CEVDET BALIKÇI (ÖZHALAS) ile birlikte klişe haline getirdiniz. Özel tiplemeniz, oyunculuk yeteneğiniz, Cevdet Balıkçı ile uyumunuz ile, sinema severler sizi ikiz kardeş gibi görmeye başlamıştı. Senin sayende, bende "KOTU KARAKTER OYUNCUSU VOLKAN TAN DANIŞMAZ" oldum. Senden çok şey öğrendim. Tiyatromuzu ayakta tutan yegâne insan. Senin olmadığın bir sinema, kimseye aksiyon tadı vermiyor.
Türk sinema tarihini, sinema severler seni daima sevecektir.
***
Volkan Tan Danışmaz
(Yeşilçam Sanatçıları Tiyatrosu Oyuncusu)

Antalyalı96 avatar Antalyalı96 21 Nisan 2019 05:39:18

Benim Soydaşım Alakamız - Akrabalığımız Yok Kırklareli Nerde Antalya Nerde Çoğu Filimde Kötü Adam Özellikle Cüneyt Arkın Filmlerinde Dayak Yiyen Mafya Adamları Oldu Ama Gerzek Hamdi Rolü Hep Hafızalarımızda Kalacak - Bana Arkası DönükkeN Beni Nasıl S Irtımdan VURDU Hala ANLAMADIM -

Yandex.Metrica