Ekrem Gökkaya

Gerçek Adı Ekrem Turan Gökkaya
Namı Sartana , Beyoğlu Ekrem
Doğum Tarihi 5 Şubat 1934
Ölüm Tarihi 17 Ocak 2021
Doğum Yeri Konya
Ölüm Yeri Bartın
Eğitim Durumu Güzel Sanatlar Akademisi

Biyografisi


Babasının memuriyeti dolayısıyla 1934 yılında Konya’da dünyaya gelen Gökkaya, abisi Muammer ve ablası Kamuran’la birlikte üç kardeştiler.

Orta okulun yarısından sonra ailenin İstanbul’a göçü ned eniyle tahsiline Üsküdar Paşakapı Orta Okulu, İstanbul Erkek Lisesi ve Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne devam edip, altı yıl sürecek memuriyet hayatına başladı. Liseye devam ederken abisi doktor Muammer Gökkaya bir trafik kazasında vefat eder. Bu durum onda bir boşluk yaratmış toparlanması hayli zaman almıştır.

Lise yıllarında bir çok müsamerede sahne alır ama asıl hayalinin siyasal bilgileri bitirip iyi bir hariciyeci olmak istediğini söyleyen Ekrem Gökkaya memuriyeti devam ederken 1959 yapımı Muzaffer Arslan‘ın rejisörlüğünde Ömrüm böyle geçti isimli bir filmde Göksel Arsoy, Kenan Pars ve Öztürk Serengil gibi oyuncularla ilk film denemesini yapar. Fakat memur olduğu için jenerikte ve afişte adını yazmazlar.

Sinemaya, 1992 yılında Kemal Sunal ile oynadığı Koltuk belası isimli filme kadar 200 civarı sinema ve tv filminde oyuncu prodüksiyon müdürü ve yapım yönetmeni olarak emek verdi.

Cem Film ve Cumhur Film de yapım yönetmenliği yaptı. Kemal Sunal Arzu Film’den başka firmayla çalışmazken ona kontrat yapan kişi Ekrem Gökkaya’dır.

47 yaşında evlenen sanatçı sinemadan uzaklaştıktan sonra eşinin memleketi Bartın‘a yerleşir.

Oyuncu (126)

Son Yorumlar (17)

Göztepe avatar Göztepe 31 Ocak 2021 23:16:58

10

Yeşilçama büyük emek veren değerli bir emekçisiydi ayrıca top sakallarıyla dikkat çekerdi Allah rahmet eylesin..

aybicekurtkız avatar aybicekurtkız 18 Ocak 2021 12:43:37

10

Severek izlediğimiz Yeşilçam filmlerinde rol almış Değerli Sanatçı Abimiz Ekrem Gökkaya ne yazık ki mücadele verdiği kansere yenik düştü. Allah rahmet eylesin.

Malboro avatar Malboro 18 Nisan 2018 16:01:40

8

Hem kötü adam rollerinde hem set elemanı,yapım amiri olarak iyi işler başarmış bir sinema emekçisidir."Batan Güneş Yeşilçam" kitabını öneririm

Yandex.Metrica