Ayşegül Aldinç

Doğum Tarihi 28 Eylül 1957
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Güzel Sanatlar Yüksekokulu Marmara Üniversitesi Seramik

Biyografisi

Yıldız Porselen Fabrikasında altı yıl desinatör olarak çalıştı. Aynı yıllarda müzik çalışmalarını amatörce sürdürdü. Ayşegül Aldinç'in sanat kariyeri ilk olarak Eurovision Şarkı Yarışmasında Modern Fo lk Üçlüsü ile katıldığı ve Ali Kocatepe'nin bestelediği "Dönme Dolap" isimli şarkıyla başladı. Aynı zamanda 45'liği olan bu plaktan sonra profesyonel müzik hayatına atıldı ve 1988 yılında albümü "ve Ayşegül Aldinç"i hazırladı. "Kara sevda" ve "Gözlerin su yeşili"nin bu günlere kadar geldiği bu albümden sonra 1991 de "Benden Söylemesi" isimli albümü yayınlandı. "Sorma" gibi daha sonra birçok şarkıcı tarafından yorumlanan şarkılar bu albümde yayınlandı.
1993 de Onno Tunç'un müzik yönetmenliğini yaptığı "Alev Alev" isimli albümü "Alev Alev", "Yanlışsın", "Al beni" gibi hitler üretti.
1996 da çıkan "Söze ne hacet" isimli albüm ise "Alimallah", "Beni hatırla", "Anladım ben seni" gibi şarkılar unutulmadı.
2000 yılında son albümü "Nefes"i çıkardı. "Ben Kimselere Yar Olmam", "Haberi Yok", "Son Fasıl" öne çıkan şarkılar oldu.
Ayşegül Aldinç müzik çalışmalarının yanı sıra çevirdiği sinema filmleri ve dizileriyle önemli yönetmen ve oyuncularla çalışıp çeşitli ödüller aldı.
Ayrıca müzik kariyeri boyunca Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Sibirya ve Çin gibi ülkelerde konserler verdi.

Oyuncu (26)

Son Yorumlar (10)

saralarda avatar saralarda 07 Ocak 2017 00:58:23

10

Gördüğüm en mükemmeliyetçi sanatçılardan birisi. İlk defa oyunculukta dikkatimi çekse de şarkıları ve şarkıcılığı da en benim diyenlere taş çıkarabilecek cinsten. Kıymeti bilinmeli.

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 06 Ocak 2017 17:10:55

5

Çok abartılı oynuyor.Ama güzelliğiyle kapatıyor doğrusu...

lebkuchen avatar lebkuchen 18 Haziran 2015 03:06:25

10

Aysegül Aldinc..1981 Yilinda Eurovizyon Sarki yarismasina Katilip..Basarisiz bir sonuc ile,Memlekete döndügünde,O dönemin basin bültelerinde,defalarca,yerden yere vurulmus,Güzel Olmadigi,sanatci,havasi,ve Star isigi,olmadigi icin,basarisizliginin,seb eblerini buna baglanmis olsada..Asil cikisini,Trt icin,Basrollerini,Ediz Hun,ve Selen Büke ile Paylastigi,Resat Nuri Güntekinin,ölümsüz eseri Acimak adli Kitabindan Beyazcama aktarilan,dizi ile Yildizini Parlatmis,Müzik Kariyerinde yakalayamadigi basari,ve grafik cizgisini,Tv Oyunculugunda,ve akabinde Cevirdigi,Katircilar filminde,adini Bir cok Kitleye duyurmayi hakli olarak elde etmistir..Acimak Dizisindeki,Muhtesem,durusu,ve rol yetenegi ile,O dönemden bugüne gelmis,Kendi alaninda,Kült olmus bir dizidir benim icin..Her ne Kadar rol Ilk Önce Zerrin Özere,Teklif edilmis olup,Zerrrin Özerin,Rolü kabul etmeyisi ile,Sans yüzüne Eurovizyondan sonra bir kez daha gülmüstür,daha Öncesinde,calistigi gazinodan,Yeterli bulunmayip,Gazino sahneleri icin oldukca donuk ve Seksapeli olmadigi icin,o dönem gazinolarda cokda is bulamamistir,Zira,80 li yillarda Basina bu sekilde haberleri yansimistir..O günden bugüne kendisini,Müzikalite adina,kendini cok gelistirmis,Gencliginde cokda güzel bulunmasada,Gecen Yillar icersinde,Kemikli ve Sahsina münhasir,sert yüz hatlari ile,Gecen yillar icersinde Sarap gibi gelismis,güzelligine ve Kalitesine,renk ve saglam bir durus eklemistir...Acimak Dizisini,Izlmeyen,Herkse mutlaka Öneririm..Dizi Müzigi,kurgusu,ve oyunculuklari ile,Parmak isirtan..Günümüzde bile,inandiriciliktan uzak,yapay,ve donuk oyunculuklara,ders verir gibi.....

Yandex.Metrica