Ali Şen

Gerçek Adı Ali Şen
Doğum Tarihi 26 Aralık 1918
Ölüm Tarihi 15 Aralık 1989
Doğum Yeri Adana
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Türk sinemasının efsane oyuncularından olan sanatçı, 1918 yılında Adana’da doğdu ve ilk kez Adana Halkevi’nde sahneye çıktı. 1944 - 1946 yılları arasında gezginci Sadi Tek Tiyatro’sunda oynadı. 1950′l erin başında İstanbul’a yerleşti.
Kameralar karşısında ilk rolünü 1954 yılında Turgut Demirağ’ın filmi “Ahretten Gelen Adam” filmi ile oynadı.
Aynı zamanda kendisi gibi sinema sanatçısı Şener Şen’in babası olan Ali Şen, komediden drama bir çok eserde rol almış, 300 kadar sinema filminde oynamıştır.
Uzun sanat yaşamı boyunca ilginç karakter rolleriyle geniş izleyici kitleleri tarafından benimsendi.
Özellikle “Yılanların Öcü” (1962) filminde canlandırdığı muhtar ve “Vurun Kahpeye” (1964) filminde canlandırdığı Hacı Fettah tiplemeleriyle unutulmazlar arasına girdi.
Komedi filmlerinden romantik filmlere her tür filmde rol alan oyuncu, rolünün hakkını vererek oynamış, ‘İyi kalpli babacan adam’ kadar ‘Kötü adam’ ı da başarıyla canlandırmıştır.
Türk sinema izleyicisinin kalplerinde yer eden Ali Şen, 15 Aralık 1989 tarihinde geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vefat etti.

Oyuncu (369)

Son Yorumlar (76)

Ali_Alamuti avatar Ali_Alamuti 17 Aralık 2019 23:53:06

8

Emektar oyunculardan, özellikle gaddar karakterleri daha başarılı idi. Allah rahmet eylesin.

KralAkrep07 avatar KralAkrep07 15 Aralık 2019 12:55:05

RAHMETLİ OLUŞUNUN BUGÜN 30.YILDÖNÜMÜ... Ne Büyük Bir Oyuncudur , Sayısız Filmde Oynayarak Ve Rollerinde Genelde Kurnaz , Paragöz , Kötü , Çıkarcı Karakterlere En Büyük Oyunculuğu Bence O Sergilemiştir Kimse Böyle Hem Çıkarcı Hem De Hacı Rollerinde Oy nayamazdı Ali Şen İse O Kötü Çıkarcı Karakterlerle Öyle Bağdaşmıştır Ki Efsaneye Dönüşmüştür , Marangozlukdan Asıl Mesleğinden Uzakta Kendini Bulmuştur Oyunculukta Nerdeyse Bir Filme Ali Şen Varsa Orda Sahtekarlık , Dalavericilik Vardır Ama O Tarifsiz Rıza Tüzün Seslendirmesiyle O Kadar Tatlı Gelmiştir Ki Onun Kötülükleri Ayrı Bir Hava Katmıştır , Kemal Sunal Filmlerinde Hacı Ve Dalavereci 2 Karakterleri Çok Başarıyla Oynamıştır Keşke Kemal Sunal Filmlerinde Hepsinde Daha Oynasaydı Üçkağıtçı , Yüz Numaralı Adam , Köşeyi Dönen Adam , Tokatçı , Yedi Bela Hüsnü Gibi Filmlerde Kötü Rolde Karşın Türk Halkı Sergilediği O Şirin Oyunculukda İyiden İyiye Sevmiştir Büyük Ustayı , Şener Şen in Babası Olması Da Bir Başka Aynı Filmde Görmek Ne Güzeldi Süt Kardeşler Ve Banker Biloda En Son Onu Kemal Sunalla Sevimli Hırsız Ve Son Olarak Kendisini Sahibini Arayan Madalya Filminde Son Kez İzlemiştim Bugün Ölüm Yıldönümü Hayatını Kaybedişinin 30.cu Yılı TAM TAMINA 30 SENE ... Geçirdiği Beyin Kanaması Sonucu Aramızdan 71 Yaşında Ayrılmıştır Cenaze Fotoğrafında Hüzünlenmemeniz Elde Değil Önlerde Kemal Sunal , Şener Şen , Hulusi Kentmen V.s Büyük Ustayı Özlemle , Rahmetle Anıyorum....

toprakcan01 avatar toprakcan01 02 Temmuz 2018 03:24:12

10

Yeri asla dolmaz oyuncularımızdan efsanedir büyük oyuncudur çok büyük oyuncudur şener şenin babasıdır şener şen bir açıklamasında : babam hiç bir zaman oyuncu olmamı istemedi o doktor olmamı istiyordu ama ben her zaman oyuncu olmak istemişimdir dedi ve ekledi babam oynadıgı filmlerden para çok alamadı o yüzden ek iş olarak bir fabrikada ustabaşı olarak çalışıyordu demişti mekanı cennet olsun nurlar içinde uyusun

Yandex.Metrica