Teyzem

9,18

( 39 kişi yorum yaptı )

Teyzem

Sinema Filmi

1986

Üftade annesi ve üvey babasıyla sıradan bir hayat sürmektedir. Bir gün yıllar önce evden gitmiş olan ablası oğlu Umur'la kapılarını çalar. Umur'la Üftade çok içten bir bağ kurarlar. Gelişen olaylarla Üftadenin bambaşka bir yüzü ortaya çıkar.

Künye

Yönetmen Halit Refiğ
Senaryo
Yapımcı Fedai Öztürk
Müzik Attila Özdemiroğlu
Görüntü Yönetmeni Ertunç Şenkay
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ekim 1986
Süre 101 dk
Tür Dram, Psikolojik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Aile, Aile Baskısı, Akıl Hastalığı, Ataerkil, Dansöz, Daha Fazlası

Ödüller

Birincilik Ödülü (Milliyet Gazetesi Senaryo Yarışması-1986)

Oynayanlar

Müjde Ar Müjde Ar Üftade
Haldun Ergüvenç Haldun Ergüvenç Haşim
Yaşar Alptekin Yaşar Alptekin Erhan - Orhan
Tomris Oğuzalp Tomris Oğuzalp Semiha
Mehmet Akan Mehmet Akan Recep (Üvey Baba)
Necati Bilgiç Necati Bilgiç Niyazi
Ayşe Demirel Ayşe Demirel Azade
Serra Yılmaz Serra Yılmaz Şenay (Basri'nin Ablası)
Ferit Ferman Ferit Ferman Küçük Umur
Uğur Yücel Uğur Yücel Basri
Kamuran İnselel Kamuran İnselel
Ümit İmer Ümit İmer Müteahhit Süleyman
Reha Kıral Reha Kıral Fitnat (Basri'nin Annesi)
Ali Demirel Ali Demirel Doktor
Ümit Ünal Ümit Ünal Büyük Umur
Dilek Pakalın Dilek Pakalın Orhan'ın Eşi
Akif Kilman Akif Kilman Kasap İhsan
Elif Turut Elif Turut Küçük Fulya
Esra Çeşmeci Esra Çeşmeci Büyük Fulya
Hakkı Üstün Hakkı Üstün Doktor
Erhan Abir Erhan Abir Ümit İmer Seslendirmesi
Osman Görgen Osman Görgen Uğur Yücel Seslendirmesi
Erdal Tosun Erdal Tosun Necati Bilgiç Seslendirmesi
Levent Dönmez Levent Dönmez Yaşar Alptekin Seslendirmesi
Alev Sezer Alev Sezer Ümit Ünal Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Sedat Karadeniz (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Betül İncedayı (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Meltem Savcı (Basın ve Halkla İlişkiler)
Sonay Kanat (Set Amiri)
Kemal Kundak (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Ümit Ünal (1. Yönetmen Yardımcısı)
Gül Erbil (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Ersin Pertan (Set Fotoğrafları)
Işık Ekibi Doğan Atakan (Işık Şefi)
Osman Tanış (1. Işık Asistanı)
Ses Ekibi Çetin Yaman (Ses Kayıt)

Firmalar

Burç Film (Yapım)
Sineray (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (39)

T@RIK avatar T@RIK 27 Mart 2018 15:56:03

9

en sevdiğim Müjde Ar filmi. 9/10

SarpBayhan avatar SarpBayhan 17 Ekim 2014 12:07:54

9

Müjde AR'ın belkide en güzel filmiydi bana göre. İçinde Erotizm yoktu Umur ve Teyzesinin başından geçenler güzelce anlatılmıştır bu Filmde. Küçük Umur annesi ve babasıyla anneannesi ve üvey dedesinin evine gelir. Tam emin değilim ama sanırım Umur'un babası bazı anarşist olaylara karışmıştı (Aklımda öyle kalmış yanlış olabilir) bu nedenle Ankara'dan İstanbul'a gelmişlerdi. Üftade ise o sıralarda genç bir kızıdır. Teyzesi ile yakın ilişkiler kuran Umur'un en yakın arkadaşı teyzesi Üftade olmuştur. Üftade Ağabeyi Niyazi'nin yakın arkadaşı olan Erhan'a aşık olmuştur. (Hatta başka sitede yapılan bir yorumda Erhan karakterinin aslında hiç olmadığı tamamen Üftade'nin hayal gücünde olan bir kişi olduğu yazılmıştı ancak bu yanlış bir yorumdu çünkü Umur teyzesi ve Erhan'ı birlikte görmüştür). Zamanla Üftade için zor günler başlamış Erhan tarafından terk edildikten sonra halk tabiriyle amiyane kafayı yemiştir. Bu Filmde en çok sevdiğim sahnelerden biride akıl hastanesi sahnesiydi ki o camdaki deliler gerçek miydi (helede o sigara içer yapan bir deli vardı ki çocukken en korktuğum sahneydi bu) bilemem ama beni çok etkilemişti.Özetle güzel bir sinema filmiydi.

pencere köprü ve öte avatar pencere köprü ve öte 30 Temmuz 2014 22:04:10

10

ümit ünal halit refiğin bu filme çok da sevmeden ve biraz da mecburiyetten girdiğini belirtmiştir,halit refiğ yıllar sonra bu film hakkında şunları söylemiştir,Ben bu film yıllar içinde nasıl başarılı oldu, nasıl kült film oldu anlamıyorum... Herhald e kadın seyirci çok sevdiği için böyle oldu.senaryoyu atıf yılmaz da okumuş ancak beğenmediğini ve çok karışık bulduğunu söylemiştir.ümit ünalın belirttiği üzere filmin çekilmesi tümüyle müjde ar'ın isteği ve ısrarı üzere olmuştur.filmdeki üftade karakteri paranoid şizofreniye yakın bir şekilde çizilmiştir,gerçekte ise senarist teyzesinin manik depresif olduğunu belirtmiştir.
ümit ünal'ın istediği ancak filme giremeyen kısımlar
1-Üftade senaryoda bir tür halüsinasyon olarak, üç tane cücenin yatak odasının çeşitli yerlerinden çıkıp, kendisini kemirdiğini hayal eder. Ev ahalisi cüceleri görmez ama küçük Umur görür.
2-senaryonun ilk yazılan halinde Serra Yılmaz’ın oynadığı görümce Şenay evden kaçıp dansöz oluyordu. Yazlıktaki dansöz sahnesinde Üftade, Erhan ve arkadaşlarının dansöz oynattığını görür. Oradaki dansöz evden kaçıp “kötü yola düşen” Serra olacaktı ve Üftade ile karşılıklı tuhaf tuhaf bakışacaklardı. Şenay hiç bir şey söylemeden kaçacaktı. Halit refiğ istememiş ve oraya bir figüran dansöz koyulmuştur.
3-ajda pekkan'ın moda yolu şarkısı
ümit ünal teyzem filimnin teknik olarak zayıf bir film olduğunu ve daha çok 1970 lerin filmlerini andırdığını belirtmiştir.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 12 Eylül 2013 03:42:44

10

Ümit Ünalın kendi yaşamöyküsünden esinlenerek yazdığı çok etkileyici derinden sarsan vurucu bir film.Ümit Ünal bu hikayede Umurdur ve kendi çerçevesinden teyzesini anlatmıştır.Bu filmin türü psikoloji-gerilim-dram diyebilirim.Film senaryosu bakımında n çok başarılı ve inanılmaz cesurdur.Bu kadar zor ve cesur bir rolün altından da Müjde Ar dışında kimse kalkamazdı.Şüphesiz Müjde Ar dört yapraklı yoncadan sonra sinemamızın en büyük aktrisidir.Müjde Ar'ın en iyi filmidir Ağır Romanla birikte.Mehmet Akan'a da bir parantez açmak isterim unutulmaz bir performansa imza atmıştır usta oyuncu.Film tam anlamıyla bir efsanedir.Özellikle gençliğinde yaşadığı travmanın etkisini her an hissetmesi çok etkileyiciydi.Finalde Umurun geçmişiyle yüzleşmesi çok hüzünlüydü.Bu başyapıta puanım 10

beyzacetin avatar beyzacetin 20 Mart 2013 17:29:08

10

İzlediğimde derinden sarsıldığım bir film. Hatta orjinal cd sini bile buldum ve satın aldım. Defalarca izledim. Çok etkileyici. Türk sinemasını yücelten filmlerden. Beni en çok etkileyen ise üvey babanın taciz sahneleri. Yatağın kenarına saklandıgı sahne cok korkunctu. Psikolojik türdeki filmlere zaten özel bir ilgim var. Halit Refiğ in perspektifi hemen ortaya koyuyor farkını. İlk andan itibaren film içine alıyor beni ve derinden yaralıyor. Elbette bunda en önemli payı olan kişi Müjde Ar. Mehmet Akan a olan hayranlıgımı da dile getirmek istiyorum ayrıca. Kesinlikle Türk sinema tarihinin en basarılı filmlerinden biri.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 31 Mayıs 2012 23:40:05

10

Bende Müjde AR'IN "Teyzem" filmindeki Üftade rolünü Müjde AR kadar içtenlikle oynayabilecek bir başka oyuncu olduğunu düşünemiyorum. Örnek:) İFFET Adlı Dizi Ve de Deniz ÇAKIR..

Yandex.Metrica