Taş Mektep

8,57

( 9 kişi yorum yaptı )

Taş Mektep

Sinema Filmi

2012

Kayseri Lisesi'nde 1920 yılında henüz genç bir öğrenci olan Mehmet ve okul arkadaşları, düşman işgali altına giren Anadolu'nun hali için derinden üzülmekte, dahası oturup bekledikçe düşmana karşı bileylenmektedirler. Eskişehir’in kentinin düştüğü ve ordunun geri çekilmekte olduğu haberi hepsini daha da endişelendirir. Vatanı savunmak için harekete geçmeye kararlıdırlar. Onlar cepheye gidip düşmanla çarpışmak isterken, Güzide öğretmen ise öğrencilerinin savaşa bifiil katılamayacak kadar küçük yaşta olduklarında ısrar eder. Tevfik yüzbaşı ve Abbas Emmi ise öğrencileri vatan aşkıyla dolu bu karardan döndüremeyeceklerinin farkındadırlar. Dahası bu topraklar üzerinde yaşayan Ermeni ve Rumlar, devletlerin kanlı politikasını bir kenara bırakarak aynı vatanı koruyacakalardır... Mehmet'in Rum kızı Mina'ya olan büyük aşkını ne bu savaş engelleyebilir ne de Tevfik yüzbaşı ile Güzide'nin yüreğine düşen sevdaya kanlı savaş engellenebilir.
Kayseri Lisesi'nin son sınıfındaki 63 öğrenci 1920-1921 yıllarındaki öğretim döneminde okullarını terk ederler. Tek amaçları Sakarya Meydan Savaşı'na katılıp orduya destek olmaktır. Bu 63 genç nefes, Kurtuluş Savaşı'nın en çetin çatışmalarının yaşandığı günlerde vatanları uğruna şehit olurlar ve Kayseri Lisesi o yıl mezun veremez. Tıpkı memleketin pek çok yerindeki lise gibi.. Dramatik bir savaş filmi olan yapımın yönetmenliğini Altan Dönmez üstlenirken, senaryo ise Hazan Toma'ya ait...

Künye

Yönetmen Altan Dönmez
Senaryo ,
Yapımcı Elin Ecealp , Galip Güner
Müzik Alpay Göltekin
Görüntü Yönetmeni Bülent Özer
Vizyona Giriş Tarihi 15 Şubat 2013
Süre 90 dk
Tür Dram, Epik, Tarihi
Ülke Türkiye
Etiketler Şehit, mektep, okul, öğrenci, Sakarya Savaşı, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.tasmektep-film.com/

Ekip

Yapımcı Emrah Akkurt (Genel Koordinatör)
Hakan Danış (Yapım Koordinatörü)
Mahmut Ablak (Uygulayıcı Yapımcı)
Cem Baydur (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Onur Uysal (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Gökçen Usta Çaylar (Yardımcı Yönetmen)
Gizem Yaman (Yönetmen Yardımcısı)
Gürkan Aygün (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Buğra Özcanbey (Kamera Asistanı)
Ulvi Çakmak (1. Kamera Asistanı)
Özer Öner (Kameraman)
Fırat Şölen (Focus Puller)
Fırat Şölen (Focus Puller)
Eyüp Tozlu (Steadicam Operatörü)
Yunus Ekinci (Jimmy-Jib)
Kaan Öztürk (Steadicam Asistanı)
Ulvi Çakmak (D.I.T. Operatörü)
Post-Prodüksiyon Çağlar Özlek (Negatif Kayıt)
Sanat Ekibi Kurtuluş Turgay (Yardımcı Sanat Yönetmeni)
Aytuğ Ulutürk (Sanat Yönetmeni yrd.)
Selami Taşbaşı (Sanat Asistanı)
Makyaj Ekibi İlknur Ballı (Makyaj)
Ses Ekibi Bayram Karaman (Ses Teknik Koordinatörü)
Efektler Abdullah Ercan (Görsel Efekt Süpervizörü)

Firmalar

Medyavizyon (Dağıtımcı)
Hasılat 1.282.492,49 TL
Toplam İzleyici 196.095
Vizyonda Kaldığı Hafta 27 Hafta

Son Yorumlar (9)

Nosferatu avatar Nosferatu 21 Aralık 2013 21:03:56

8

Sinema dilinde önemli aksalıklarını bir kenara atarsak okullarımızda liselerde ve üniversitelerde bu tarz filmlerin gösterilmesi gerekiyor. keşke daha büyük bütçe ve reji ile çekilseydi buna rağmen hissettirmek istediklerini hissettiren bir film. eme ği geçenlere teşekkürler.

Maviprens avatar Maviprens 26 Kasım 2013 00:36:36

8

çekenlere bakarsak film i başarılı buluyorum ama bu tarz filmlerin yeteri kadar ilgi duyulmadığını sanıyorum tarihi her ayrıntısına kadar aydınlatan filmlerimize daha çok özen lütfen

mkurtsen avatar mkurtsen 02 Temmuz 2013 08:40:45

Bu tür filmlerin çok kalabalık kadrolarla çekilmesi gerekiyor. Otuza yakın karakteri jenerikteki sıraya göre ekledim. Yinede savaş sahnelerinde yetersiz. Eski yeşilçam filmlerinde bu tür filmlerin savaş sahneleri için asker kökenli yönetmenlerden yar dım alındığını biliyorum. (Çanakkale Aslanları, Nusret Erarslan) Senaryo'da Yılmaz Karakoyun'lunun adı var, Peki Hazan Toma kim?..kanaatimce Yılmaz Bey sadece düzeltmeler yapmış olabilir. ama filmde yönetim zaafiyeti var, birçok oyuncu aksıyor. çocuklar bir ikisi hariç, içlerinde karşılığı yok, en belirgini yüzbaşıyı oynayan Orhan Kılıç son derece yetersiz kalıyor çıkmayan sesi ile , bir bölümde öğrencilere konuşurken avazı çıktığı kadar bağırıyor, role ne kendi inanmış nede başkasını inandırabiliyor, güzel bir konu ama daha ehil birinin çekmesi gerekirdi.
Lütfi Akad Vurun Kahpeye
Halit Refiğ Yorgun Savaşçı
Memduh Ün Ateşten Damla
Osman Seden Düşman Yolları Kesti
Turgut Demirağ Çanakkale Aslanları
Bu fimler 40, 50 yıl önce çekilmişler, bugünde izleyenleri ayağa kaldırabiliyor.
İnşallah yapa yapa öğrenecekler, daha güzellerini izlemek umuduyla deyip bitireyim
10/6

ozeroner1 15 Mart 2013 19:14:16

Biz bu filmde calistik adimizi yazmamislar emege saygi

eayhan1983 25 Şubat 2013 16:57:05

10

izleyen biri olarak şunları söyleyebilirim : milliyetçilik duygularını kabartan, duygusal ve atalarımızla övünülesi bir yapıt. emeği geçenlere teşekkürler...

mtct avatar mtct 19 Şubat 2013 10:59:15

Zamane çocuklarına ve gençlerine tarihimizi sadece kitaplarla ve anlatılanlarla değil, hayal edecekleri ve o anları yaşayabilecekleri bir film. Anlı şanlı tarihimizden yine çok güzel bir konu. Ders niteliğinde bir film.

Biz toplum olarak bu tarz filmlere göğsümüzü kabatmak için guru duymak için gidiyoruz. İşin aslı birazda bu. Filmin son 20 dakikası inanın çok dokunaklı. insan kendini zor tutuyor ve boğazı düğümleniyor. Fakat gerek giriş gerekte gelişme noktalarında ciddi sıkıntılar var. İlk 15 dakikasından sonra bu film nereye gidecek, şimdi ne olacak, savaşa gidilecekmi diye beklemekten çok fazla canınız sıkılabilir. O kadar anlamsız o kadar yavaş işleniyor ki konu. Anlatılmak istenen olay tamamen dağılıyor. Savaş, savaş merasiminin yanında çok sönük. Bunun tam tersi olsa ortaya çok daha dokunaklı ve çok daha güzel bir eser çıkabilirdi.

Son dönem dizilerinde boy gösteren oyuncuların (genelde 2. ve 3. sınıf rollerde oynayan) başrol üstlenmelerindeki en büyük sıkıntı sanırım bu filmle boy gösteriyor. Orhan KILIÇ ve Ayşe Varlıer'in daha öncesinden başrol deneyimleri olması ve filmin en dokunaklı yerlerinde onların mimiklerinin olması bence bu filmi fazlasıyla kurtarmış. Diğer oyuncular özellikle mektep öğrencileri tam bir hayal kırıklığı.

Senaryo ya gelirsek biraz uyanık bir senaristle karşı karşıyayız. :). Her kim bu filmin son bölümünü izlese ve Paşamızı görse zaten tüyleri diken diken olur. Hele hele onun önderliğinde yapılan bir savaş filmin seyir zevkini oldukça yükseltiyor. YAni izleyiciyi burda sevinidiyor.

Yinede izlemenizi tavsiye ederim. Sonu için biraz sabırsızlaşacaksınız ama...

Yandex.Metrica