Kaçakçılar

8,80

( 5 kişi yorum yaptı )

Kaçakçılar

Sinema Filmi

1929

Fakir bir balıkçı ailesi: Bir ana, iki oğul ve bir de besleme'den oluşmuş.
Oğullardan biri balıkçı (Talat), diğeri de kolcu. İkisi de beslemeye (Feriha Tevfik) tutkun ... Besleme ise köyün çobanını (Hazım) sevmekte ...

Balıkçılar arasında Dalyan' (Said Köknar) namıyla tanınan birisinin kışkırtmasıyla bu az kazançlı durumlarından kurtulmak için Talat'ın arkadaşları tütün kaçakçılığı yapacaklardır. Talat önce buna yanaşmaz, fakat sonunda içki masasında onlara uymayı kabul eder. Balıkçılar, kaçak denkleri kayalardan aktarırken Talat'ın kardeşi olan kolcu bunları bastırır. Diğerleri kaçarken iki kardeş arasında silahlı çatışma başlar ve Talat kardeşini vurur; arkadaşlarıyla kaçar, Bir başka kaçakçılık olayı sırasında aynı kaçakçılar, İstanbul yöresinde polisle ufak bir çarpışma sonucu yak ayı ele verirler. Bir evladının ölümü, diğerinin de kaçakçılık yüzünden hapse atılması yüzünden anne hastalanır ve bir süre sonra da ölür. Besleme bu durumda, oradan ayrılıp iş aramak üzere İstanbul'a gelir. Bu sırada bazı uygunsuz insanların ayartmasıyla kötü yola düşer. Günün birinde çoban, bir piyango bileti bulur ve ikramiyesi taşıyana ödenen bu bilete büyük ikramiye düşer. Hayatı boyunca tek duygusu beslemeye bağlılığı olan çoban, o andan başlayarak hemen onu aramaya koyulur ve çalıştığı barda bularak onu, düştüğü kötü yoldan kurtarır, onunla evlenir. Öte yandan, kaçakçı ve kardeş katili olan Talat da yaptığı kötülüklerin karşılığını idam sehpasında öder.

Künye

Yönetmen Muhsin Ertuğrul
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar
Vizyona Giriş Tarihi 03 Şubat 1932
Tür Dram, Polisiye
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Kısmen Sesli Daha Fazlası

Ekip

Yönetmen Ekibi Necati Kemal Çakuş (Yönetmen Yardımcısı)

Firmalar

İpek Film (Yapım)

Son Yorumlar (5)

svbaker 30 Aralık 2019 00:43:45

The actor listed as Arsak Karakas (Zavak Gozuraglu) who died in a car crash during production of this movie is the grandfather of my fiancee. It would mean a great deal to her family if they could see the film. Does anyone know where we can find it ?


Bu filmin yapımında araba kazasında ölen Arsak Karakaş (Zavak Gözurağlu) olarak listelenen oyuncu nişanlımın büyükbabası. Filmi görebilseydi ailesine çok şey ifade ederdi. Nerede bulabileceğimizi bilen var mı?

kamilzafer 21 Kasım 2013 18:06:13

8

Film Elhamra sineması hesabına yapılmış.11.11.1929 pazartesi günü Zincirlikuyu civarında film çevrilirken vuku bulan kazada kaçakçılara ait 2 ( İkinci otoda Emin Beliğ'de varmış ve mahkeme de T.Artemel doğrultusunda ifade vermiş ) onları takip eden 1 polis otomobilinden en öndeki Talat Artemel'in kullandığı otomobil virajı alamayarak devrilmiş,tuluatçı aktör olan fotoğrafçı Arşak Karakaş ( Karakaşyan ) hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetmiş,Sait Köknar ağır,Talat Artemel ve Hasan Tahsin hafif yaralanmışlar.
Karakaş'ın cenazesi 14.11.29 perşembe günü Balıkpazarı Ermeni Kilisesi'nden kaldırılarak Şişli ermeni mezarlığına defnedilmiş.Geride kalan 3 çocuğunun Elhamra sineması tarafından himaye altına alındığı söylenmişse de doğrulanmamış.
İleriki tarihler de ağır ceza da görülen mahkemelerinde yüzü tanınmayacak hale gelen S.Köknar,İpekçi kardeşlerden
Viyana'da tedavisi için 5.000 lira,Karakaş'ın mirasçıları da 10.000 lira tazminat talep etmişler.Sorgu hakimi de (Süreyya Bey ) T.Artemel için TCK nın 455.maddesinin son fıkrasına göre 2 seneden 8 seneye kadar ağır hapis cezası istemiş.Daha sonra S.Köknar davasından vazgeçmiş.1933 de açıklanan nihai kararda yolun gayri fenni yapıldığını ve yıllarca itfaiye de şoförlük yaptığını söyleyen T.Artemel tedbirsizlik ve dikkatsizlik yüzünden kazaya sebebiyet vermekten yargılandığı davadan beraat etmiş , 3 yıl devam eden bu dava da CUMHURİYET' in 10.kuruluş nedeniyle çıkarılan af kanunuylada son bulmuş.
NOTLAR : Dava 6. ağır cezada görülmüş.Duruşmalarda T.Artemel yönetmen Muhsin Erturul'un her türlü mesuliyeti kabul ederek otomobilin şoförünü indirip yerine kendisini oturttuğunu ( sabah) , süratinin ise 25-30 km civarında olduğunu söylemiş.Kaza yerinde keşifler yapıldığı gibi o ana ait film şeritleri de incelenmiş.S.Köknar'ın sanatçı arkadaşları da kendisine yardım amacıyla 25.3.930 salı akşamı Millet Tiyatrosu'nda bir müsamere vermişler.Müsamerenin programı şöyle olmuş :
1- İnkilap Tiyatrosu : Taş Parçası (Facia 2 perde )
2-Hazım Körmükçü : Karagöz
3-Ali ve İsmail Küçük : Orta oyunu
4-İsmail Dümbüllü : Mendekka Dukka
5-Naşit Bey temsil heyeti : Hortlak ( 1 perde )
6-Şevki Bey temsil heyeti : Kadın Avcıları
7-Cevdet Bey temsil heyeti : Pay ( Komedi 1 perde )
Filmin seslendirmesi yurt dışında yaptırılmış.Kaza nedeniyle 3 yıl da tamamlandığından ilk sesli Türk filmi olma özelliğini kaybetmiş.
NOTLARIM : Okuyanlara göre Agah Özgüç'ün " Aykırı Notlar " kitabında ( Ben okumadım ) kazada ölenlerin 1 mi ? , 2 mi ? olduğu konusuna burada açıklık getirmiş olduk.TARİH AFFETMEZ.Belirteyim ki bu bilgiler sadece burada başka yerde yok ( Hiç el atılmamış,nerede olduğu bilinmeyen kaynağı hariç ).Türkçesi hiç gün görmemiş.Üstelik doğru bildiğimiz yanlışlar düzeltilerek.Ayrıca , akılları sıra sinema ansiklopedisi ?!! hazırlayan vatandaşlar da ? alıntı yapabilirler,çekinmesinler,izleyecekleri yol önce Dolapdere sonra Pangaltı.Unutmayalım , kendilerini Türkiye'nin bir numaralı sinema sitesi ilan etmiş , yaptıkları çalıntılarla temeli kurulu ÇET sitesinde ne zaman yavrulayacak bakalım.Bitmedi; Konusu yukarıda,acente fotoları ise yandadır.Bitmedi ; Toprakları bol olsun rahmetli Karakaş ile S.Köknar'ın durumunu gösterir fotoğraflar ile diğerleri yalnız burada değil,ülkemizde de bir ilktir. Zafer ALGAN

yasa avatar yasa 07 Temmuz 2012 21:09:07

Agah Özgüç ün "aykırı notlar" kitabında bu yukardaki fotonun kazadan birkaç dakika önce çekildiği,arabadaki dört kişinin sırayla:arabayı kullananTalat Artemel,arkasındaki melon şapkalı Sait Köknar,yanındaki:Tzavak Götüryan ve onun arkasında kı Bogos Karakaşyan olduğunu belirtiyor.Fakat kazada ölenin bir mi yoksa 2 kişimi(iki ermeni vatandaş) olduğu hala belirsiz olduğunu anlatıyor.

sharapnell avatar sharapnell 10 Mayıs 2012 10:22:05

10

verilen bilgiler doğru yalnız ölen oyuncunun adı arşak karakaş'dır.(gerçek adı tzavak gözüryan)yaralanan sait köknar da bu nedenden ötürü tiyatro oyunculuğundan uzun yıllar ayrı kalır. fakat muhsin ertuğrul'un onun için oluşturduğu sahne müdürlüğü gö revini (okuduğum kadarıyla, o zaman kadar tiyatrolarda böyle bir görevlendirme yok.) üstlenerek tiyatrolara geri döner.

emre84 avatar emre84 21 Mart 2009 20:34:03

Verilen bilgiler doğru bu film ilk sesli film olacaktı ama olmadı

Yandex.Metrica