Ramazan Güzeldir

8,97

( 3 kişi yorum yaptı )

Ramazan Güzeldir

(Ramazan Güzeldir)

TV Dizisi

2009

Orta halli bir İstanbul mahallesine konuğuz bu Ramazan. Kaybolmaya yüz tutmuş, bizi biz yapan ve birbirimize bağlayan tüm değerlerimize sımsıkı sarılmış, bir avuç insanın misafiriyiz. Oruç tutmanın sadece aç kalmak olmadığının bilincinde, helal dairenin keyfinin kafi olduğunun idrakinde ve harama lüzumsuz gözüyle bakan, her sene Ramazan ayında yaşadıklarımızı yaşayan insanlardır bize kapılarını açanlar.
"Nerede o eski Ramazanlar?" demeyen insanlardır. O eski Ramazanları yaşarlar hala. Teknolojinin sadece hayatı kolaylaştırdığını daha da güzelleştirmediğinin bilincindedirler. Çalar saatleri vardır ama onlar, birbirlerini sahura kaldırmayı tercih ederler. Ramazan davulcusuna, sadece onları sahura kaldıran adam gözüyle bakmazlar. Yalnız olmadıklarının, birlik olduklarının ispatı gibi görürle r. Razaman sofralarına birbirlerini misafir ederler ve birbirlerinin dertleriyle dertlenir, sevincine ortak olurlar.
Ramazan ayında çevremizde gördüğümüz herkesin hikayesini barındırır. İftar çadırında da oruç açılır, öğrenci evinde de, zengin bir aile sofrasında da, gayet mütevazı sofralarda dai Ramazan ile beraber daha ön plana çıkan manevi duyguların altını çizer. Dindar olmayan, hatta hayatında hiç oruç tutmamış bir insana dahi, ramazanın eşsiz atmosferini resmeder.
Birlik duygusu üzerinde durur. Tek bir yaş grubuna değil, genel aile izleyicisine hitap eder. Karakterleri arasında tekne orucu tutan çocuklar da, yaşı nedeniyle orucu kefalete bağlayan yaşlılarda da vardır.

Ekip

Kurgu Selçuk Aydemir (Kurgu)
Ahmet Onur Gökçe (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Seda Demir (2) (Sanat Yönetmeni)
Erdinç Aktürk (Sanat Yönetmeni)
Kamera Ekibi Ercan Eyigün (Kameraman)
Deniz Topluoğlu (Kameraman)
Sanat Ekibi Fatoş Özdoğan (Kostüm Sorumlusu)
Oyuncu Seçimi Aslı Kay (Cast Sorumlusu)

Firmalar

TRT (Yayıncı)
Buse Yapım (Yapım)

Son Yorumlar (3)

bjkemre06 avatar bjkemre06 03 Haziran 2010 05:36:06

10

Çok güzeldi Ramazan ayı boyunca denk geldiğim sürece beğenerek izledim. İnşallah her Ramazan böyle diziler oynar. Allah günah yazmasın ama artık Çağrı izlemekten ezberledik filmi. Bu tip dini yapım diziler daha ön plana çıkarsa memnun oluruz...

yedikule_zindanı avatar yedikule_zindanı 05 Eylül 2009 03:54:09

8

Film İst/Kocamustafapaşa mah,Samatya semtinde çevrilmiştir..

fdts avatar fdts 28 Ağustos 2009 14:32:08

10

ramazan ayı için yapılmış güzel bir dizi ama sadece ramazanda yayınlanacak.

Yandex.Metrica