Bereketli Topraklar Üzerinde

8,31

( 16 kişi yorum yaptı )

Bereketli Topraklar Üzerinde

(Bereketli Topraklar Üzerinde)

Sinema Filmi

1979

Filmde, köyden üç arkadaş; Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf, iş bulup çalışmak için Çukurova' ya gelirler. Önce bir fabrikada, ardından bir inşaatta, sonra da çeltik tarlalarında çok ağır koşullarda işçilik yapmaya başlayan arkadaşların her biri için kader farklı bit yol çizmiştir. Ve ne yazık ki bu yollar, hiçbiri için bunlar hayırlı olmayacaktır.


1980’de 12 Eylül darbesi nedeniyle düzenlenmeyen Altın Portakal Film Festivali’nin ardından, film 1981 yılında En İyi film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu (Yaman Okay) ödüllerini alır. Ancak En İyi Film ödülü, daha sonra filmin “muzır” olduğu gerekçesiyle geri alınır. Kararı protesto eden Kıral, En İyi Yönetmen Ödülü’nü almayı reddeder. Film, başta gösterim izni almasına karşın, Adana Sıkıyönetim Komutanlığı’nca yasaklanır ve yine 1981’de Avrupa& #8217;da En İyi Film seçilmesine karşın, yönetmen sıkıyönetim nedeniyle ödülü almaya gidemez. Kıral, yıllar sonra Paris’e giderek ödülü alabilecektir. Bu sırada, filmin negatif kopyasının tutulduğu depodan çalınır. Avrupa da dahil olmak üzere her yerde filmi arayan Kıral’ın çabaları sonuçsuz kalır. Yıllar sonra, filmin negatiflerinin İsviçre’de bir stüdyoda olduğunu haber alan bir yakını sayesinde filmin izi bulunur. Filmin hakları, bazıları filmin oyuncusu da olan 7 ortağa ait. Bu ortakların üçü İsveç’te yaşıyor. Filmin negatifini kaçırıp yıllarca saklayanların da, bu ortaklar olduğu sanılıyor. Filmin İsviçre’de bulunan negatifini, para vererek geri alan Erden Kıral, “Bu duruma sevineyim mi, üzüleyim mi bilemiyorum, şaşkınlık içindeyim. Bir yandan da seviniyorum. Çocuğuma ve yakınlarıma, 'benden sonra bu filmi mutlaka bulun ve gösterin' demiştim. Şimdi ele geçirdik” diyor ve ekliyor: “28 yıl sonra çocuğumu bulmuş gibiyim”. Öte yandan, filmin çekimleri de apayrı bir macera. Çukurova’nın deltalarında gerçekleştirilen çekimler sırasında, ıslak pirinç tarlalarında çalışan ekip tuhaf böcekler tarafından ısırılmış. Daha sonra yaraya dönüşen bu ısırıklar, 5-6 yıl boyunca geçmemiş. Zorlu koşullarda gerçekleştirilen filmin çekimleri sırasında, ekibin parası bitince seti terk eden işçilerin yerine filmin oyuncuları set işçisi olarak çalışmış. Parasızlık nedeniyle haftalıkları dahi ödenemeyen oyuncular, filmi sahiplenmiş ve eşleri dahi, kollarındaki bilezikleri satarak filme destek olmuşlar. Erden Kıral, “bu film sevgiyle yapılmıştır” diyor ve ekliyor: “Filmin anlattığı kadar, çekerken yaşadıklarımız benim için çok önemlidir.” Filmin oyuncularından Erkan Yücel, Yaman Okay, Osman Alyanak, Özcan Özgür ve Kaplan Tarsuslu gibi birçok isim, bugün aramızda değil. Yönetmen Erden Kıral, “o güzel insanlar” diye andığı bu isimlerin beyazperdede tekrar anılacak olmalarından da çok memnun.

Künye

Yönetmen Erden Kıral
Senaryo , ,
Yapımcı Tuncel Kurtiz , Erden Kıral
Müzik Yavuz Top , Sarper Özsan
Görüntü Yönetmeni Salih Dikişçi
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 02 Mayıs 2008
Süre 115 dk
Tür Dram, Politik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler 12 Eylül Darbesi, Çeltik Tarlaları, Çukurova, Genelev, Harman, Daha Fazlası

Ödüller

Sanat Ve Deneme Filmleri Büyük Ödülü (Nantes Film Festivali-1980)

En İyi Görüntü Yönetmeni (18. Antalya Film Şenliği-1981)

Seçiciler Kurulu Özel Ödülü (Nantes Film Festivali-1980)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (18. Antalya Film Şenliği-1981)

En İyi Yönetmen (18. Antalya Film Şenliği-1981)

Büyük Ödül (Strasbourg Avrupa Film Festivali-1980)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Rauf Ozangil (Yapım Yönetmeni)
Kurgu Mehmet Özdemir (Kurgu)
Yapım Ekibi Sema Poyraz (Yapım Asistanı)
Necmettin Çobanoğlu (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Jan Pehrson (Teknik Yönetmen)
Ali Kıvırcık (Yardımcı Yönetmen)
Nilgün Çapan (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Asil Başyıldız (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Mehmet Bozkuş (Negatif Kurgu)
Işık Ekibi İlhan Aslım (Işık Şefi)
Osman Erdağ (Işık Asistanı)
Metin Erdoğdu (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)
Mehmet İnci (Ses Teknisyeni)
Hacı Fidan (Ses Teknisyeni)
Erdil Demirbağ (Ses Teknisyeni)
Turan Alak (Ses Teknisyeni)

Firmalar

Polar Film (Yapım)
Irmak Film (Yapım)
Medyavizyon (Dağıtımcı)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)
Hasılat 24.014,0 TL
Toplam İzleyici 3.219
Vizyonda Kaldığı Hafta 15 Hafta

Son Yorumlar (16)

mkurtsen avatar mkurtsen 18 Ağustos 2017 23:07:11

9

Filmin 114 dakikalık bir kopyası 6 Ağustos 2017 tarihi itibariyle you tube da yayınlanmaya başlamış. Vakit ayırmaya değer bir yapım.
İyi Seyirler

eskiseyyah avatar eskiseyyah 18 Ağustos 2017 11:54:49

10

filmi beğenerek izledim.çünkü emek vardı sevgi vardı . çukurova coğrafyası muhteşem anlatılmış .. kanal filmi oyuncuları da bu filmde oynamış .. tebrik ederim

AlınYazısı avatar AlınYazısı 13 Haziran 2017 09:44:14

5

Nette kötü bir kopyası dolaşıyordu
Film'in restorasyonlu hali Youtube'ye eklenmiş.
İzlemek isteyenler kontrol edebilirler.

mmansuryıldırım avatar mmansuryıldırım 12 Haziran 2017 06:47:20

6

Bereketli topraklar üzerinde uzun yıllar kayıp bir filmdi film bulununca yeniden vizyona girmişti filmin kurgusunda sorun var ama düşük bütçeli çekilmiş hatta parasızlıktan bir çok sorunlar olmuş filmde sorunların bundan kaynaklandığını düşünüyorum f ilmin ortak yapımcısı tuncel kurtiz de epey zarar etmiş film den düşük tempolu olsa da fena film değil harman sahibi rolünde bülent kayabaş fena değildi nur sürer le bu filmde tanışıp sonrada evlenmişlerdir kısaca romanın tadını pek veremesede yinede büyük bir emekle çekilmiş izlemeye değer bir film.

performer avatar performer 11 Haziran 2017 12:42:26

10

türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden...yönetmen erden kıral bu kadar iyi oyuncuyu nasıl biraraya toplamış helal olsun...tuncel kurtiz'in kendi sesiyle oynaması çok doğru bir tercih...nur sürer muhteşem bir oyunculuk sergilemiş fakat onun seslend iren aliye uzunatağan'da çok başarılı ve şiveli konuşmuş...yaman okay zaten muhteşem...selçuk uluergüven'i erdal özyağcılar o kadar güzel seslendirmiş ki sanki uluergüven kendi sesiyle oynamış gibi yani adeta taklit etmiş...erol demiröz zaten muhteşem oynamış yine...

AlınYazısı avatar AlınYazısı 21 Haziran 2016 11:21:42

5

Nette Çok kötü bir kopyası var onu izledim. Şahsi fikrim Yılmaz Güney’in Endişe filminden esinlenmiş birkaç parça senaryo benzerliği var. Tema aynı sonuçta anlatılmak istenenler eşit . Her ne kadar görüntü kötüde olsa Filmde seyirciyi etkisi altına alma olasılığı çok düşük.
Yönetmenlik ve kurgudaki eksiklikler göze çarpıyor. Bir Toprak yada yaşama kavgası yok sanki filmde. Zulüm ve boyun eğme bile çok az işlenmiş.
Görüşle İzleyiciden izleyiciye değişiyor tabi. Keşke öyle bir kestirip atma finali yapmasaydılar.
Filmin giriş kısmında değişik bir dünyaya kapı açacak diye beklerken gelişme ve final ile hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. 10/5

Yandex.Metrica