Güneşi Gördüm

8,31

( 94 kişi yorum yaptı )

Güneşi Gördüm

Sinema Filmi

2009

Mayınların arasında, doğuda bir sınır köyü;

25 yıldır iki tarafın arasında kalan çaresiz insanlar...

Zorunlu göç uygulaması nedeniyle, doğup büyüdükleri topraklardan, köylerinden ayrılmak zorunda kalan Altun aileleri, köklerinden koparak bir bilinmeze doğru yola çıkarlar.

Davut Altun, ailesiyle birlikte kaçak yollardan da olsa en kısa zamanda Norveç’e gitmeyi istemektedir. Haydar Altun ve ailesi içinse göç yolu İstanbul’a doğrudur…

Yolculuk başlamıştır…

Bitmek bilmez fırtınalardan geçip gelmiş, yollarını kaybetmiş, çaresizce bir çıkış arayan insanların, kendi güneşinden koparılmış ve geleceğin bilinmezliğinde kaybolmuş çocukların, bir göçün hikâyesidir…

Her türlü ayrımcılığa ve ötekileştirmeye karşı duran, savaşın, kavganın, kendine benzem eyeni hor görmenin sorunun ta kendisi olduğunu söyleyen bu filmde anlatılan; hepimizin, memleketimizin, Türkiye’nin hikâyesidir…”


- ‘Güneşi Gördüm’ün çekimleri 22 Eylül 2009 ile 10 Ocak 2009 arasında gerçekleştirildi. 3.5 ay boyunca toplam 11 hafta çekim yapıldı.- Film 350 kopya ile 750 salonda 12 Mart 2009’dan itibaren gösterime girecek.- Filmin çekimleri 3 mevsimde tamamlanmış oldu.- Yönetmen Mahsun Kırmızıgül, çekim ve mekan seçimi için toplan 60 bin km yol yaptı.- Filmin çekimleri İstanbul, Kars, Danimarka, Norveç, İsveç, Yunanistan ve Bulgaristan’da gerçekleştirdi. İlk kez bir Türk sinema filmi bu kadar farklı mekanda çekilmiş oldu.- Filmde kullanılan tüm mekanlar gerçek mekanlardan seçildi.- Filmin köy çekimleri için kullanılan mekan gerçek bir boşaltılmış köy. Mekan seçimi 3000 tane gerçek boşaltılan köy arasından seçildi. Seçilen köy 2200 metre yükseklikteydi.- Filmin tüm oyuncularının kastı beş ayda oluşturuldu. Tüm oyuncuların, tipleri ve karakter analizleri önceden çalışıldı.- Filmin oyuncularıyla diyalogları yönetmen Mahsun Kırmızıgül birebir çalıştı. Yol ve Sürü filmlerinin de diyalog koçu Ali Tutal da oyunculara koçluk yaptı.- Filmde 33 ana oyuncu 52 yardımcı oyuncu yerli ve yabancı toplam 2000 figürasyon rol aldı- Filmde 200 gerçek travesti rol aldı.- Filmde rol alan çocuk oyuncular, 2000 çocuk arasından seçildi.- Kars’ta yapılan çekimlerde 200 kişilik ekip, Norveç’te ise 36 kişilik Türk ve 33 kişilik Norveçli ekip görev yaptı.- Oyuncularının ve figürasyonunun giymeleri için tam 3600 parça kostüm hazırlandı.- Filmin sanat grubu çekimlerinden 4 ay önce kostüm ve saç-makyaj çalışmalarına başladı.- Filmde kullanılan kostümlerin hazırlanması 2 ay sürdü.- Çekim boyunca sette 31 araç hazır bulundu.- Türkiye’de ikinci defa bir sinema filminin müzikleri dünyaca ünlü Prag Senfoni Orkestrası tarafından canlı olarak çalındı. Müzikler tamamlanana kadar Türkiye, Londra ve Prag olmak üzere üç ayrı ülkede stüdyo kullanıldı.- Filmin müziklerini 135 kişilik Prag Filmharmonic Orkestrası çaldı. Buna 48 kişilik koro ve ayrıca sekiz kişilik çocuk korosu da eşlik etti.- Filmin müzik mixleri Londra'da Batman Begins, King Kong, Mission İmpossible, Pirates of the Caribbean  ve The Da Vinci Code, The Dark Night  ve Quantum Of Solace filmlerinin ses mixlerini yapan Geoff Foster tarafından yapıldı.- Norveç’in ünlü tiyatro sanatçısı Gerald Pettersen de ilk kez bir Türk sinema filminde rol almış oldu.- Filmin 4 adet taarruz helikopterleriyle olan sahneleri Bulgaristan’da çekildi. Bulgar ordusu ilk kez bir sinema filmine helikopterleriyle çekim yapılmasına izin verdi. Bir taşıma ve bir de çekim helikopteriyle birlikte toplam çekim boyunca 6 helikopter kullanılmış oldu.- Filmin hava çekimlerinde Gyron FS kullanıldı. Danimarka-İsveç arasındaki köprüde yapılan hava çekiminde ise wescam kullanıldı.- Filmin yapımcısı Murat Tokat filme 6 milyon dolar harcadı.- Filmin soundtrack’i filmin vizyona girdiği 12 Mart 2009’da aynı gün piyasaya çıkacak.- Filmin jeneriği toplam 4.5 dakikayla Türkiye’de yapılan en uzun son jenerik oldu.

Ödüller

En İyi Görüntü Yönetmeni (3.Yeşilçam Ödülleri-2010)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (3.Yeşilçam Ödülleri-2010)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (15.Sadri Alışık Ödülleri-2010)

Ekip

Yapımcı Ceren Aslan (Genel Koordinatör)
Menderes Demir (Uygulayıcı Yapımcı)
Danışman Esra Bayram (Kostüm Danışmanı)
Ercümend Koçana (Post-Prodüksiyon Danışmanı)
Kurgu Hamdi Deniz (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Veli Kahraman (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Funda Büyüktunalıoğlu (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Tolga Şentürk (Mekan Sorumlusu)
Fatih Yılmaz (Yapım Asistanı)
Nail Aydın (Set Amiri)
Muharrem Öztürk (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Zeliha Orman (Reji Koordinasyon)
Onur Ümit (Yönetmen Yardımcısı)
Melisa Kurtay (1. Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Hande Cicibaşoğlu (2. Kamera Asistanı)
Ersan Çapan (Kameraman)
Ufuk Kayar (Dolly Operatörü)
Bedirhan Bağcı (Jimmy-Jib)
Neslihan Siligür (Loader)
Post-Prodüksiyon Hamdi Deniz (Fragman Kurgu)
Pascal Nowak (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Durmuş Demirezen (Işık Şefi)
Ozan Belli (Işık Asistanı)
Mustafa Esin (Bestboy)
Sanat Ekibi Osman Özcan (Set Dekoratörü)
Yunus Emre Yurtseven (Sanat Yönetmeni yrd.)
Hüseyin Beyaz (2) (Sanat Yönetmeni yrd.)
Erkan Özdem (Sanat Yönetmeni yrd.)
Nihan Şen (Dekor Asistanı)
Tuba Çanakçı (Kostüm Asistanı)
Buket Demirel (Kostüm Asistanı)
Makyaj Ekibi Gila Benezra (Makyaj)
Ayça Baylan (Makyaj)
Şahin Gül (Kuaför)
Eren Kanat (Makyaj Asistanı)
Ses Ekibi Onur Yavuz (Ses Teknisyeni)
Seçkin Akyıldız (Boom Operatörü)
Efektler Yunus Kanbay (Özel Efekt Süpervizörü)
Serkan Bayındır (Özel Efekt Süpervizörü)
Oyuncu Seçimi Barış Kılıçaslan (Cast Direktörü)
Türkan Sinanoğlu (Türkiye Casting)
Ulaşım Celal Demir (Ulaşım)

Firmalar

Boyut Film (Yapım)
Pan Nakliyat (Ulaşım)
Pan Nakliyat (Ekipman nakliye )
Hasılat 19.045.225,0 TL
Toplam İzleyici 2.491.754
Vizyonda Kaldığı Hafta 30 Hafta

Son Yorumlar (94)

canilecanan avatar canilecanan 25 Mayıs 2019 06:19:20

4

Gösterime girdiği 2009 senesinde henüz vizyonda iken gidip izlediğim bir filmdi. "Bu filmden sonra kendime gelebilmem, vizyondaki bir Türk filmine bir daha gidebilmem için, korkarım ve zannediyorum pek çok Amerikan filmi izlemem şart!" diye düşünmüşt üm çıkarken. Bol bol duygu sömürüsünden fenalık geldi.
Kompozisyon dersindeki gibi ezberlenmiş ve kalıplaşmış, ruhunu kaybetmiş cümlelerle bezeli bu propaganda filmini izlerken bir taraftan da ne kadar geç kalınmış olduğunu düşündüm. Evet, sene 2009 için çok geç kalınmış bir hikaye ve dillendirilmede gecikmiş olgulardan bahsediyor Güneşi Gördüm filmi. Üstelik bakıyorum da bir zılgıt, bir tespih, bir sakal, bir de şalvar yetiyor sinemamızda Kürt olmaya! Bu kadar basit olmamalı diye düşünüyorum.
Hikayedeki kopukluk ve uyumsuzluklara hiç girmiyorum bile...
Haddini aşacak derecede fazla konu ve karaktere yer verilmiş: Terör, özürlü çocuklar, yokluk, yalnızlık ve eğitimsizlik gibi üstesinden gelmenin insani boyutları aştığı sorunların üzerine bir de eşcinsellik ve yasadışı göç olgusunu eklemek, aynı film için lüksten başka bir şey değil.

ekahyaoglu 03 Ocak 2018 20:00:08

10

Başarılı bir film senaryo ve cast mükemmel

ekahyaoglu 19 Aralık 2017 10:25:32

10

Başarılı bir film

kaancakaniik avatar kaancakaniik 07 Ağustos 2015 14:30:22

8

Göçmenlerin yaşadığı sorunları hüzünlü ama son derece tarafsız ve gerçekçi bir şekilde anlatıyor. Kesinlikle izlemeye değer

ilkerbay avatar ilkerbay 27 Mart 2015 07:34:00

Ön Yargılarla izlesem'de çok güzel bir filmdi neredeyse Türkiye'nin bütün toplumsal sorunlarına değinilmiş filmde herkesin izlemesi gereken bir film

ali87 avatar ali87 02 Aralık 2014 12:15:32

ben de ön yargılıydım bu filme izleyince çok etkilendim

Yandex.Metrica