Kanlı Elmas

8,54

( 32 kişi yorum yaptı )

Kanlı Elmas

(Blood Diamond)

Sinema Filmi

2006

1990’larda Sierra Leone’de gelişmekte olan kaos ve iç savaşın fon oluşturduğu “Blood Diamond/Kanlı Elmas” Güney Afrikalı paralı asker Danny Archer (Leonardo DiCaprio) ile Mendeli balıkçı Solomon Vandy’nin (Djimon Hounsou) hikayesi. Her iki adam da Afrikalıdır, ama geçmişleri ve şartları olabildiğince farklıdır. Ne var ki, hayatlarını değiştirebilecek pembe bir elması bulmak için çıktıkları serüvende yazgıları kesişir.

Kaçakçılık suçundan hapiste olan Archer, ailesinden koparılıp elmas madenlerinde çalışmaya zorlanan Solomon’un olağanüstü bir elmas bulup sakladığını öğrenir. İki adam, Archer’la gittikçe artan bağı yüzünden gazetecilik idealleri değişime uğrayan Amerikalı gazeteci Maddy Bowen’ın (Jennifer Connelly) yardımıyla, as ilerin hakimiyetindeki topraklara bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk değerli bir elması ele geçirmekten de öte Solomon’un ailesini kurtarmasını, Archer’ın da bir daha asla sahip olamayacağını düşündüğü ikinci bir şans elde etmesini sağlayabilecek niteliktedir.

Oynayanlar

Chris Astoyan Chris Astoyan Billy
Stephen Collins Stephen Collins Büyükelçi Walker
Jennifer Connelly Jennifer Connelly Maddy Bowen
Leonardo Dicaprio Leonardo Dicaprio Danny Archer
David Harewood David Harewood Kaptan Poison
Djimon Hounsou Djimon Hounsou Solomon Vandy
Jimi Mistry Jimi Mistry Nabil
Michael Sheen Michael Sheen Rupert Simmons
Arnold Vosloo Arnold Vosloo Cootzee
Basil Wallace Basil Wallace Benjamin
Ntare Mwine Ntare Mwine
Umut Tabak Umut Tabak Türkçe Seslendirme
Fatih Özacun Fatih Özacun Dijimon Hounsou Seslendirmesi
Mesut Uz Mesut Uz Arnold Vosloo Seslendirmesi
Birtanem Birtanem Türkçe Seslendirme

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 3.177.788,0 TL
Toplam İzleyici 376.623
Vizyonda Kaldığı Hafta 19 Hafta

Son Yorumlar (32)

Kpax08 avatar Kpax08 08 Nisan 2015 18:58:54

Kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Leonardo DiCaprio ile Djimon Hounsou'nun hikayesi ve oyunculukları sizi ekrana kitleyecek.

ali87 avatar ali87 12 Haziran 2012 23:43:06

beğenerek izlediğim güzel film

g4sc avatar g4sc 19 Şubat 2012 11:14:02

9

Beğenerek izlediğim mükemmel bi yapım. Konusu gerçek hayattan alıntı insanların elmas uğruna neler yaptığını çocuk yaşta maddelerle asker gibi kullanılmaları içler acısı bi durum.. Sierra Leone Cumhuriyeti ya da kısaca Sierra Leone. Komşu ülke Libe rya gibi, o da azat edilmiş Afrikalı köleler tarafından kuruldu. İngiliz himayesinden (aslında sömürgeciliğinden!) sonra 1961'de bağımsız hale geldi. Ancak ülke 1990'lardan 2002'ye kadar yıkıcı bir iç savaş dönemi geçirdi.Elmas madenleri bakımından oldukça zengin olmasına rağmen batılı sömürgecilerin kışkırttığı ve göz yumduğu iç savaş sonucunda bir hayli fakirleşen Sierra Leone’da, iç savaş sırasında çocuklar, isyancılar tarafından zorla asker yapıldı. Asker olmayı kabul etmeyen binlerce çocuk ve gencin elleri, ayakları kesildi. Bugün ülkede binlerce elsiz ve ayaksız sakat insan yaşamakta. Peki ama ihracatının %85'i elmas olan bir ülke, nasıl olur da dünyanın en fakir ülkesi olur? Sierra Leone'dan bol miktarda elmas çıkıyor. Oysa kişi başına düşen 568 $ geliri ile Dünya sıralamasında 219 ülke içinde 215. sırada yer alıyor. Peki ya elmaslar nerede ve kimin? Madenlerin küçük bir kısmı devletin, büyük bir kısmını ise RUF (Revolutionary United Front) militanları işletiyor. Büyük elmas firmaları ise devletten değil, RUF militanlarından Çatışma Elmaslarını, kanlı elmasları alıyorlar ve dünyaya pazarlıyorlar. RUF militanları aslında güzel gibi gözüken bir söylemle ortaya çıktılar: Bizim ülkemizde bu kadar servet var ama biz neden bu kadar fakiriz? Ancak bu, işin sadece slogan kısmı olarak kalıyordu ne yazık ki ve kendi halkının zalimleri olarak boy gösteriyorlardı. Tabi ki tahmin edileceği üzere RUF militanları madenlerde kendileri çalışmıyor. Çoğu çocuklardan oluşan yerli esirleri kullanıyorlar bu iş için. On-on iki yaşlarındaki çocuklar, zor kullanılarak RUF militanı olmaya zorlanıyor, karşı çıkanların ise elleri ve ayakları kesiliyor. Kendilerine kattıklarının ise beyinleri yıkanıyor. Bu çocukların kollarında açtıkları kesiklere, savaş yaralarına kokain basıp, alkol verip, farklı uyarıcılar enjekte ederek birer ölüm makinesine dönüştürüyorlar.İç savaş bölgelerinden gelen taşların kara listeye alınması için süren uluslararası çabalara rağmen, küresel elmas ticareti, Fildişi Sahili ve Liberya gibi ülkeleri halen kana bulamaya devam ediyor.

engin yüksel avatar engin yüksel 30 Kasım 2011 09:24:11

8

 iyi oyunculuklarla bezeli izlenilmesi gereken bir film 8/10

| S z R | avatar | S z R | 19 Kasım 2011 01:19:11

10

Gerçekten Kaliteli bir film duygusal sahneler çok başarılı

ozowski 06 Temmuz 2010 11:10:07

10

Çok güzel,tavsiye ederim.

Yandex.Metrica