Schmidt Hakkında

7,48

( 4 kişi yorum yaptı )

Schmidt Hakkında

(About Schmidt)

Sinema Filmi

2002

Jack Nicholson'a bu yıl, en iyi erkek kategorisinde Oscar adaylığı getiren performansıyla karşınızda. Nicholson, filmde emekli olmasının ve eşinin aniden ölmesinin ardından kendi halinde, başıboş kalan Warren Schmidt adında bir adamı canlandırıyor.

Geleceğinin yanısıra geçmişinden de emin olmayan Warren, arabasına atlayarak kızının düğününe katılmak için Nebraska düzlüklerine doğru bir yolculuğa çıkar. Düğün hazırlıklarına yardım ederek kendisinden bir şekilde uzaklaşmış kızıyla arasındaki uçurumu kapatmak amacındadır. Başarısız bir su satıcısı olan damadı Randall’dan nefret etmektedir. Üstüne üstlük dünürlerinin kaba davranışları onu dehşete düşürmektedir. Warren, artık hayattaki yeni amacının kızının evliliğini engellemek olduğuna karar verir.

Bu arada yolculuğu boyunca mace ralarını ve gözlemlerini Tanzanyalı 6 yaşındaki Ndugu Umbo ile paylaşır. Ndugu, onun bir organizasyon aracılığıyla ayda $22 yardımda bulunduğu arkadaşıdır. Warren, çocuğa yazdığı uzun mektuplarda kendini ve yaşadığı yaşamı yeni bir gözle görmeye başlar...

Ödüller

En İyi Senaryo (60.Altın Küre Ödülleri-2003)

En İyi Erkek Oyuncu (60.Altın Küre Ödülleri-2003)

Oynayanlar

Jack Nicholson Jack Nicholson Warren Schmidt
Kathy Bates Kathy Bates Roberta Hertzel
Hope Davis Hope Davis Jeannie Schmidt
Dermot Mulroney Dermot Mulroney Randall Hertzel
June Squibb June Squibb Helen Schmidt
Howard Hesseman Howard Hesseman Larry Hertzel
Harry Groener Harry Groener John Rusk
Connie Ray Connie Ray Vicki Rusk
Len Cariou Len Cariou Ray Nichols

Son Yorumlar (4)

capone avatar capone 06 Haziran 2021 22:47:45

10

yıllardır izlemek için dvd'ler arasında beklettiğim bir filmdi. yıllarca çalıştığı sigorta şirketindeki başkan yardımcılığından zorunlu emekli edilen warren, 42 yıl aynı yastığa baş koyduğu karısını emekliliğin verdiği boşlukla daha yakından tanır. a ni ölümüyle ise; onu iş arkadaşıyla aldattığını öğrenmesiyle hayatının en büyük şokunu yaşar. pek sıcak ilişkilerinin olmadığı kızının düğününe gitmek için çıktığı yolculukta kimi zaman komik olaylar kimi zamanda iç yolculuk yaşar. ama sonunda gene en başa döner... alexander payne sinemasını seviyorum. ilginç karakterleri , dramedi olayı. filmdeki ilginç olay şu film; nebraska'da geçiyor. ve filmde bir sahnede bir sinemanın tabelasında "sideways" yazısı görüyoruz. iki filmde yönetmenin daha sonraki filmlerinin adıydı. 2003 yılında jack nicholson drama dalında altın küre aldığında " komedi yaptığımızı düşünmüştük" diye bir ayar vermiş. ayrıca filmde ndugu diye geçen çocuk için film ekibi tarafından burs verilmiş. filmde dermot mulroney tip olarak çok itici =) jack nicholson'ı izlerken karakter oyuncusu mu yoksa başrol mü diye düşündüm? onun gibi büyük oyuncunun her zaman akla gelmeyecek underrated filmi. izleyin =))

BordoBlue1967 07 Şubat 2010 19:57:02

10

Pek az film insana,hayatla ilgili bu kadar çok ipucu verebilir; "Schmidt Hakkında" 125 dakikalık bir ders gibi. Diğer taraftan Jack Nicholson'un oyunculuğuna hayran olmamak elde değil. Sinemanın nasıl bir sanata dönüştürüldüğünü kendi gözle rinizle görmek mi istiyorsunuz? İşte size fırsat, koltuklarınıza uzanın ve keyfini çıkarın. 10/10

ozflaneur avatar ozflaneur 18 Şubat 2008 18:32:02

6

filmde jack nicholson'un performansı muhteşem, yani her zamanki gibi. oynadığı karakteri yaşıyor gibiydi. onun dışında film genel olarak sıradan bir film. başlangıçta warren emekli olurken sistem eleştirisine soyunur gibi oluyor film, yani başlangıç gayet iyiydi, fakat başlangıçtaki yabancılaşma vurgusu warren'dan öteye gidemiyor ve anlamsızlaşıyor.

badem ağacı avatar badem ağacı 12 Şubat 2008 12:05:02

10

jack nicholson ın muhteşem oyunculuğunu tüm detaylarıyla görmek istiyenlere bir uyarı: bu filmi kaçırmamalısınız.

Yandex.Metrica