Aaahh Belinda

8,51

( 34 kişi yorum yaptı )

Aaahh Belinda

Sinema Filmi

1986

Düşle gerçek arasında gidip gelen bir burjuva filmi güldürüsü. Woody Allen’in “Kahire’nin Mor Gülü” adlı filminden yer yer esintiler taşımasına karşılık, Atıf Yılmaz, profesyonel anlatımı içinde gelişen olayları büyük bir başarıyla yerlileştirmiş. Yani iki farklı çevreyi karşı karşıya getirirken, tiyatro ve entel barların dünyasıyla sıradan bir ailenin yaşamını bizim toplumumuza özgü bir mizah anlayışı içinde veriyor. Tiyatro oyuncusu Serap, bir reklam filminde oynadıktan sonra gerçek kimliğini yitirip evli ve iki çocuklu ev kadını Naciye olarak tekdüze bir yaşam sürüyor. Bu yaşam içindeki babası, kaynanası, kocasının arkadaşları hiç tanımadığı insanlar ve çevre de yabancıdır. Gerçekle düş arasında savaş veren genç kadın tiyatrocu Serap mı, banka memuresi Naciye mi, hangisidir?
(Agah Özg üç'ün 100 Filmde Türk Sineması Kitabından)

Künye

Yönetmen Atıf Yılmaz
Senaryo
Yapımcı Cengiz Ergun
Müzik Onno Tunç
Görüntü Yönetmeni Orhan Oğuz
Süre 100 dk
Tür Fantastik, Komedi, Psikolojik
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Asiye, Öngören, Özsan, Psikolojik, Sarper, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Kadın Oyuncu (23. Antalya Film Şenliği-1986)

En İyi Yönetmen (23. Antalya Film Şenliği-1986)

En İyi Film (23. Antalya Film Şenliği-1986)

Ekip

Yapımcı Sadık Deveci (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Şahin Kaygun (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Ahmet Altunterim (Yapım Amiri)
İsmail Kündem (Set Ekibi)
Enver Kündem (Set Ekibi)
Erdal Sümer (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Leyla Özalp (Yardımcı Yönetmen)
Sevgi Saygı (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Cem Esertepe (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Zeynep Tor (Negatif Kurgu)
Yahya Öztürk (Laboratuar)
Zekeriya Şahin (Kopya Baskı)
Adnan Şahin (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Recep Biçer (Işık Şefi)
Şevki Gezer (Işık Ekibi)
Remzi Biçer (Işık Ekibi)
Makyaj Ekibi Sahra Gülyüz (Makyaj)
Ses Ekibi Erkan Aktaş (Ses Kayıt)
Mevlüt Koçak (Senkron)
Seslendirme Mustafa Alabora (Seslendirme Yönetmeni)
Ergün Işıldar (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)
Nevzat Çankara (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)

Firmalar

Odak Film (Yapım)
Fono Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (34)

enigmacuture avatar enigmacuture 16 Eylül 2021 18:17:39

10

Sezen Aksu'nun o dönem aşk yaşadığı Onno Tunç filmin müziklerini yapmıştır. Bunda Müjde Ar'la Sezen'in o dönem birlikte gazinoya çıkması ve yakın arkadaş olmalari etkili olmuştur. Fantastik Türk Sineması denince akla gelen ilk film. Bir klasik. Filmi n anlatım dilinin bu kadar iyi olması yanında her yönden devler ligi gibi. Müjde Ar, Atıf Yılmaz, Onno Tunç.

Göztepe avatar Göztepe 19 Aralık 2019 01:10:09

10

Çok önceden seyrettiğim fakat yorum yazmadığı bir Müjde Ar klasiğidir diyebileceğim bir film.

performer avatar performer 30 Aralık 2018 20:52:50

9

bu muhteşem filmi anlatmaya kelimelerim yetersiz kalıyor... zamanın ötesinde bir film... uluslararası düzeyde bir hikayesi olan (zaman zaman bizden ögeleri olsada) yurt dışında festivallere katıldı mı bilmiyorum ama katılmadıysa yazık olmuş bir filmd ir. belki yıllar sonra birgün dünyanın bir yerinde yeniden keşfedilecek fantastik bir film. uzun yıllardır izlemiyordum ama son izlediğim yıllarda sayısız kere izlemişliğim vardı. şimdi gülşah filmin sayesinde HD olarak izlenebiliyor.

sinemaseverim avatar sinemaseverim 29 Haziran 2017 19:22:03

Konu: Tiyatro oyuncusu Serap (Müjde Ar), yeni bir oyunun hazırlıklarını sürdürdüğü sıra bir şampuan reklamı için öneri alır.

Tiyatrocu arkadaşları karşı çıkmalarına karşılık, inatçı ve özgür bir kişiliğin kadını olan Serap, bu teklifi kabul eder. Bu reklam filminde iki çocuklu Hulusi beyin (Macit Koper) karısı Naciye'yi canlandırırken hep birlikte aile mutluluklarını bu şampuana borçlu olduklarını vurgulayacaklardır.

Serap, çekim gününün sonunda saçlarını şampuanla yıkarken gözlerini açtığında birden şaşırır. Çünkü stadyoda değil, iki çocuklu Hulusi beyin evindedir. Ve çocukların annesi, Hulusi beyin de karısı Naciye'dir... Düş gördügünü zanneden Serap evden fırladıgı gibi tiyatrocu sev-gilisine ve arkadaşlarına gider. Ne var ki hiçbiri onu tanıyamaz. Sanki, tam dostlarını bir anda yitirmiş gibidir. Kendi evinde ise başkaları, tanımadığı yabancı kişiler oturmaktadır. Ve Serap, bu kez reklam filminde oynadığı kocasının evine dönmek zorunda kalır. Artık tiyatro sanatçısı Serap değil, banka memuresi Naciye'dir. Bu yaşam içindeki babası, kaynanası ve kocasının arkadaşları hiç tanımadığı kişilerdir. Serap, gerçekten Naciye midir? İşte bu şaşırtıcı serüven içinde gerçek kimligini yakalıyabilmek için, aklını yitirmeden direnecek ve sonunda Serap'ı teslim alacaktır.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 29 Temmuz 2015 13:31:14

8

Harika bir film zengin ve fakir ayırımını bir reklam üzerinden gerilim gizem ve dram türünde başarılı bir şekilde harmanlamış muhteşem bir film müjde arın performansıda çok iyi film türk sinemasının bence başyapıtlarından biri kesinlikle kaçırılmamas ı gerek çok iyi bir film.

Ozdengurbuzerenturk avatar Ozdengurbuzerenturk 05 Nisan 2013 01:25:14

Mujde ar in bu tur fantastik filmlerde ki oyunculugu muhtesem.. Doktorlarin karsisinda ki asiye nasil kurtulur oyununu sergileyisi ve sarkisi... Macit koper e bu filmden sonra hayran olmusumdur muzikleri oyunculari senaryosu ile yesilcamda bir basyap ittir bu filmde ki cocuk oyuncu yanilmiyorsam adi burcak cerezcioglunu 1995 yilinda kaybettik 79 dogumludur.. Bu filmde garip bir huzun vardir sonuna kadar izleyen hak verir..isin icinde atif yilmaz oluncada hediyeleri toplar bu filmm!!

Yandex.Metrica