Endişe

7,93

( 9 kişi yorum yaptı )

Endişe

Sinema Filmi

1974

Film, kan davasından kurtulmaya çalışan bir pamuk işçisinin hikâyesini anlatır. Cevher ailesiyle birlikte Çukurova’da pamuk tarlalarında çalışan bir işçidir. Kan davası yüzünden düşmanları peşindedir. Kanlıları, Cevher’in önüne iki seçenek koyarlar: Ya kırk beş gün içinde kan bedelini ödeyecek ya da öldürülecektir. Tarlada uzun zamandır çalışan işçiler, çalışma koşullarına karşı birleşerek greve başlar. Birkaç gün greve katılan Cevher kendisine verilen mühletin azalmasıyla yeniden çalışmaya başlar. Bu sırada patronun adamlarından Osman, Cevher’den kızı Beyaz’ı ister. Cevher, yaşlı ve kötü biri olan Osman’ın yüklü miktardaki başlık parasını reddeder. Fakat süre gittikçe azalmaktadır.


Yılmaz Güney’in Adana\'daki çalışması sırasında cinayet suçuyla tutuklanıp, sonra da çekimi asistanı Şerif Gören’in üstlendiği olaylı film.

Künye

Yönetmen Şerif Gören , Yılmaz Güney
Senaryo
Yapımcı Yılmaz Güney , Süha Pelitözü
Müzik Şanar Yurdatapan , Attila Özdemiroğlu
Görüntü Yönetmeni Kenan Ormanlar
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ocak 1975
Süre 79 dk
Tür Dram, Politik
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Adana, Çukurova, Ecevit, Grev, Hesap, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Film (12. Antalya Film Şenliği-1975)

En İyi Erkek Oyuncu (12. Antalya Film Şenliği-1975)

En İyi Görüntü Yönetmeni (12. Antalya Film Şenliği-1975)

En İyi Senaryo (12. Antalya Film Şenliği-1975)

En İyi Yönetmen (12. Antalya Film Şenliği-1975)

Oynayanlar

Erkan Yücel Erkan Yücel Cevher
Kamran Usluer Kamran Usluer Ramazan 'Remo'
Ayşe Emel Mesçi Ayşe Emel Mesçi Aliye
Nizam Ergüden Nizam Ergüden Çiftçi Osman
Mehmet Eken Mehmet Eken
İnsel Ardan İnsel Ardan Beyaz
Yaşar Gökoğlu Yaşar Gökoğlu Sino
Yılmaz Güney Yılmaz Güney Pamuk İşçisi
Ahmet Bayrak Ahmet Bayrak
Elçi Mehmet Elçi Mehmet
Şehmuz Cemal Şehmuz Cemal
Necla Ali Necla Ali
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Seslendirme
Doğan Bavli Doğan Bavli Ahmet Bayrak Seslendirmesi
Şahin Çelik Şahin Çelik Erkan Yücel Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Yaşar Gökoğlu Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Nizam Ergüden Seslendirmesi
Ayton Sert Ayton Sert Seslendirme
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Mehmet Eken Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Şerif Gören (Kurgu)
Yapım Ekibi Nizam Ergüden (Set Amiri)
Ekrem Ülgey (Set Ekibi)
Halil Dede (Set Ekibi)
Mevlüt Ekinci (Set Ekibi)
Ercan Akyıldırım (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Ömer Vargı (Yönetmen Yardımcısı)
Engin Karabağ (1. Yönetmen Yardımcısı)
Yazım Ekibi Ali Özgentürk (Senaryo Asistanı)
Kamera Ekibi Ergun Özdemir (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Mehmet Alışkan (Işık Şefi)
Gürcan Küçüker (1. Işık Asistanı)
Yaşar Alışkan (Işık Ekibi)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Kayıt)
İsmail Kalkan (Senkron)

Firmalar

Güney Film (Yapım)
Yeni Stüdyo (Film Hazırlık)
Yeni Stüdyo (Seslendirme)

Son Yorumlar (9)

performer avatar performer 13 Ocak 2018 22:30:26

8

yılmaz güney filmi yarım bırakmayıp tamamını kendi çekseydi eminim çok daha güzel bir film çıkardı ortaya... bu arada aşağıda 2011 yılında yaptığım yorumda yorumun bir kısmı Agah Özgüç'ün Yılmaz Güney kitabından alıntıdır o bölüm aynen şöyledir...... ........

Yılmaz Güney Adana'ya bağlı Yumurtalık ilçesinde Endişeyi çektiği sırada bir tartışma sonucu yörenin hakimi Safa Mutlu'yu silahla öldürüp tutuklandı (13 Eylül 1973). Olaydan sonra, asistanı yardımcı yönetmen Şerif Gören filmi tümüyle çekip bitirdi. Endişe, Gören'in yönetmen olarak ilk filmidir. Yılmaz Güney'in cinayet olayından önce çektiği ve oynadığı kamyonla Çukurova'ya geliş sahneleri filmin başında yer alır. Güney tutuklanıp hapse girince Cevher rolünü Erkan Yücel üstlendi. Ama acı bir tesadüf, Erkan Yücel filmi bitirdikten sonra bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti ve bu filmi izleyemedi.

bemiradoo avatar bemiradoo 05 Eylül 2016 04:13:47

10

Girişte çocuğun ağlayışı o döneme kadar anadoludan koparılmış acıların,yoksulluğun,sömürülüşün,tükenmişliğin... tamda bir özeti.

performer avatar performer 14 Kasım 2011 22:57:11

8

muhteşem, zaman zaman belgesel  tadında bir film. kan davası, emek ve direnişin öyküsü...  Yılmaz Güney Adana'ya bağlı Yumurtalık ilçesinde Endişeyi çektiği sırada bir tartışma sonucu yörenin hakimi Safa Mutlu'yu silahla öldürüp tutuklandı (13 Eylül 1973). Olaydan sonra, asistanı yardımcı yönetmen Şerif Gören filmi tümüyle çekip bitirdi. Endişe, Gören'in yönetmen olarak ilk filmidir. Yılmaz Güney'in cinayet olayından önce çektiği ve oynadığı kamyonla Çukurova'ya geliş sahneleri filmin başında yer alır. Güney tutuklanıp hapse girince Cevher rolünü Erkan Yücel üstlendi. Ama acı bir tesadüf, Erkan Yücel filmi bitirdikten sonra bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti ve bu filmi izleyemedi.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 03 Nisan 2011 23:20:04

10

Pamuk tarlasında ırgatlık yapan işçilerin. Onlardan birisi olan. "Cevher" Erkan Yücel'in kızını kendine isteyen. "Çiftçibaşı" Nizam Ergüden'le anlaşamaması ile başlayan endişeli durum. Diğer yandan kan davalıları tarafından aranır cevher. Cevher'in kızı "Beyaz"' İnsel Ardan ırgatlardan birisine kaçar. Oda "Sino" Yaşar Gökoğlu'dur. Diğer işçiler taban fiyatlarını arttırmak için grev yapar. Fakat mecburiyeti olan "Cevher" Erkan Yücel ailesi ile çalışır. Ağa tarafından ödüllendirilir. Kanlıları ortaya çıkan cevher kaçmak zorunda kalır. Bu film beni duvar, zavallılar, umut , baba kadar etkilemesede yinede etki bırakmıştır bende. Film adana, çukurova taraflarında yöresel kıyafet ve şivesi ile çekilmiş. İyi bir güney filmi.

ozkaracam avatar ozkaracam 02 Ocak 2011 22:23:01

9

Endişe, bence Yılmaz Güney filmleri içinde "trajik duygu"yu en fazla yaşatan film. Şöyle ki: Başlık parası için kızını sevmediği, yaşlı bir adamla evlendirmeye çalışan, arkadaşları grev yaparken çalışarak, bir anlamda grev kırıcılığı yapan Cevher'in çok insani bir nedeni vardır: Can korkusu. Bu yüzden kızamazsınız ona, acırsınız. Cevher'in toplumsal ve ruhsal olmak üzere, iki boyutta yaşadığı çelişki, kaçınılmaz sona yaklaşırken o trajik duyguyu içinizde yaşarsınız. Umut'ta Cabbar'ın yaşadığı trajedi, umudun umutsuzluğa dönüşmesiyle ilgiliydi. Cevher ise, salt canını kurtarma kaygısıyla sınıfsal ve insani değerlerle çelişkiye düşmenin trajedisini yaşar. Bu vesileyle, Erkan Yücel'i saygıyla anıyorum.

mawi yel avatar mawi yel 09 Haziran 2009 13:33:06

10

mükemmel bir film kesinlikle herkes izlemeli örgütlenmeyi vurgulamaştır çok çok güzel...

Yandex.Metrica