Aysel Bataklı Damın Kızı

8,77

( 17 kişi yorum yaptı )

Aysel Bataklı Damın Kızı

Sinema Filmi

1935

Bataklı Dam'dan Aysel, kasabada, Satılmışzadelerin yanında çalışırken evin erkeğinden hamile kalır. Köyünde çocuğunu doğurur. Çocuğu için nafaka almak amacıyla mahkemeye başvurur. Satılmışzade çocuğun kendisinden olduğunu kabul etmez.

Aysel'in mahkemedeki tutumu, orada' bulunanlar, özellikle Çamlıbel köyünden Ali'nin üzerinde olumlu etki bırakır. Bu yüzden köyüne kadar gidip onu görerek, umutsuz kıza kendi ailesinin yanında yatalak annesine yardımcı olmak üzere iş teklif eder.

Ali'lerin yanında çalışmakta olan Aysel, bir gün çeşme başında Satılmızşade'ye rastlar; eski efendisi kendisine laf atarken Ali çıkagelir; başlayan bir tartışma yanda bırakılır ve eve dönerler.
Ali'nin nişanlısı Gülsüm, böylesine dile düşmüş bir kızın Ali'lerin evinde bulunmasına razı olmaz; bunun üzerine kıza yol verirler. Ali bir süre kendisini zevk ve eğlenceye kaptırır ve düğününden iki gün önce kasabanın meyhanesinde arkadaşlarıyla içerken Satılmışzade'nin de katıldığı bir kavga da bulunur. Bu kavganın sonunda Satılmızşade'nin, beynine bir çakının ucu saplanmış olduğu halde öldüğü görülür. Ali pek hatırlayamamakla birlikte bu kavga sonucundan kendini sorumlu bulmaktadır. Kendi çakısının ucunun da kırık olduğunu görünce bu fikri kuvvetlenir ve çakısını evlerinin yöresindeki bataklığa atar. Babası onu görür ve Ali ayrıldıktan sonra, oraya giderek çakıyı bulur, saklar.

Ertesi gün nikah vardır. Baba oğul araba sürüp kız evine giderlerken, yolda Aysel'e rastlarlar. Kız, Ali'yi kutlar. Bundan duygulanan Ali, babasına bir adam öldürdüğünü, ama suçundan iyice emin olmadığını söyler. Babası bu açıklamadan ferahlar, durumu kız evine duyurmanın gerektiğini söyler. Gülsümlerde konu açılır; Gülsüm'ün babası bu durumda nikahın yapılamayacağını söyler. Gülsüm de davranışıyla buna katıldığını belli eder.

Ali ertesi gün gider, Aysel'i bulur ve ona olup bitenleri anlatır. Onu sevdiğini söyler; hapisten çıkıncaya kadar kendisini bekleyip bekleyemeyeceğini sorar. Aysel hiçbir cevap vermez. Bir-kaç gün önce ondan ödünç aldığı çakının ucunu iş görürken kendisinin kırdığını da Ali'ye söylemez. Doğruca Gülsüm'e giderek, Ali'nin suçsuz olduğunu, eğer onu seviyorsa gidip hapisten çıkıncaya kadar kendisini bekleyeceğini söylemesini salık verir.

Gülsüm gider, Ali'yle görüşür, Fakat Ali artık gerçekten sevdiğinin Aysel olduğunu ona açıklar. Bunun üzerine Gülsüm, Ay sel'in de onu sevdiğini bildiğini söyler. Sonunda gerçek suçlu bulunur; Ali de Aysel'e kavuşur. (Kyn: Alim Şerif Onaran “Muhsin Ertuğrul’un Sineması” (yalçın Özgül)


Bursa\'nın Çalı Köyü\'nde çekilmiştir...

Künye

Yönetmen Muhsin Ertuğrul
Senaryo
Yapımcı İhsan İpekçi
Müzik Cemal Reşit Rey
Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar , Remzi Ar
Eser ,
Süre 73 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Köy Filmi Daha Fazlası

Oynayanlar

Muhsin Ertuğrul Muhsin Ertuğrul
Ergun Köknar Ergun Köknar .
Ergun Köknar Ergun Köknar Bebek oyuncu
Talat Artemel Talat Artemel Ali
Cahide Sonku Cahide Sonku Aysel
Hazım Körmükçü Hazım Körmükçü Ali'nin Arkadaşı
Hadi Hün Hadi Hün Ali'nin Arkadaşı
Müfit Kiper Müfit Kiper Yanaşma
Nafia Arcan Nafia Arcan Emeti Hatun
Galip Arcan Galip Arcan Hakim
Mahmut Moralı Mahmut Moralı Satılmışzade
Behzat Butak Behzat Butak Gülsüm'ün Babası
Sait Köknar Sait Köknar Ali'nin Babası
Feriha Tevfik Feriha Tevfik Gülsüm
Sami Ayanoğlu Sami Ayanoğlu Jandarma Çavuşu

Ekip

Sanat Yönetmeni Muhsin Ertuğrul (Sanat Yönetmeni)
Dekor Tasarım Nikola Peroff (Dekor Tasarım)
Yönetmen Ekibi Nazım Hikmet Ran (Yönetmen Yardımcısı)
Ses Ekibi W.Morhenn (Ses Mühendisi)

Firmalar

İpek Film (Yapım)

Son Yorumlar (17)

Malboro avatar Malboro 23 Şubat 2020 21:16:31

8

Dönemine göre başarılı bir film. Diyaloglar kimi vakit izleyiciye köy değil de kent filmi izliyor hissi yaşatabiliyor.

hayrivarol avatar hayrivarol 27 Mayıs 2017 12:09:38

Daha beri yıllarda çekilmiş bir çok yapımdan daha akıcı ve seyre değer buluyorum ilk yıllara ait filmleri. Keyifle izledim. Her şey bir yana, dönemin şartlarını görmek, dönemin insanlarını görmek başka bir keyif veriyor.

erhaab avatar erhaab 29 Eylül 2016 17:31:16

10

Türk sinemasında izleyebildiğim en eski tarihli film.

1934 şartlarını görmek adına mutlaka herkes izlemeli. Ben açıkçası 82 yıl öncesinin türkçesinin daha bir anlaşılmaz olacağını düşünüyordum ki şaşırdım çünkü günümüz türkçesinden hemen hemen hiç f ark yok. Neticede bu film osmanlıdan 11 yıl sonra çekilmiş bir film. Dönem şartlarına göre görüntü ve ses kalitesi çok çok iyi. Özellikle gene bir muhsin ertuğrul filmi olan 1940 yapımı şehvet kurbanı filmine göre çok iyi bir görüntü ve ses kalitesine sahip.

İlk türkiye güzeli feriha tevfik'i görmek ve 15-16 yaşlarındaki cahide sonkunun genç kızlığına şahit olabilmek de güzel. Senaryo zayıf da olsa filmin içinde hakimin genç cahideye söylediği bir söz çok hoşuma gitti.

''Insanlarla olan davan sona erdi kızım'' dedi hakim. Yani Allah katında hesaplaşırsınız demeye getirdi ve hakim de kimin suçlu olduğunun belli olduğunu demeye getirdi ama ispat yoktu.

Türk sinemasına gönül veren herkes izlemeli filmi. Daha eski tarihli bir filmi bulamadım henüz internette.

yesilçamsever38 avatar yesilçamsever38 25 Kasım 2015 22:10:14

Film Nisan 1934'te hasat zamanı çekime başlanmıştır. çekimler 3 ay sürmüş ve çekimler ağustos sonunda tamamlanmış kurgusu 15 gün sürmüş ve İstanbul'da vizyona girmiştir....

TurhanCalay_1 avatar TurhanCalay_1 08 Ağustos 2015 02:14:52

Bu filmin bazı bilinmeyen yerlerinin hikayesini, "Bursa'da çekilen ilk sinema filmi;Aysel, Bataklıdam'ınkızı" Bursa Şehrengiz Dergisi'ne gönderdim. Yakında yayınlarlar sanıyorum.

TurhanCalay_1 avatar TurhanCalay_1 08 Ağustos 2015 02:04:16

Bu filmin hikayesinden pek bahsedilmez. Bahsedilse de, "Bataklık kızı" olarak, dilimize kimin çevirdiğini, ilk kez nerede yayınlandığından kimse bahsetmez.Tabi ki benden başka. Arşivimde bulunan ve 1926 yılına ait Türk ocakları derneğinin yayını olan "Türk yurdu" dergisinde, Osmanlıca olarak yayınlanan hikaye, derginin 22,23,24 ve 25. sayılarında yayınlanmıştır. Uyarlayan kişi "Hasan Cemil Çambel" dir. Dünyaca tanınmış arkeolog Halet Çambel'in babasıdır. Halet Çambel, Ülkemizi 1936 yılında, Hitler Alamanya'sında temsil eden bir ilk kadın sporcumuzdur. Hitlere bile karşı çıkmıştır. Bu da ayrı konudur. Çambel'in uyarlamasında, hikaye İç Anadolu'nun bir sulh hukuk mahkemesinde başlamaktadır.. Hasan Cemil'in "Çambel" soyadını alması bile bir tesadüf değildir. Bu hikaye filme çekildiği zaman henüz soyadı kanunu çıkmamıştı. Bu film gösterime girip, film çok meşhur olunca, film ve hikayedeki "Çamlıbel" köyü meşhur olunca, kanun çıktıktan sonra "Çambel" soyadını almıştır. Çamlıbel" köyü, Bursa'nın Çalıköy'ün de çekilmiştir. Gerçekten de ova ve çam ormanlarının birleştiği yerde kurulmuştur.

Yandex.Metrica